| Feri5 a întrebat:

Vreau să-mi cumpăr o licență la Microsoft Office Professional Plus 2019 pentru că cea existență mi-a expirat și nu am cheia de produs, deoarece am instalat Office gratuit de pe un tutorial existent pe YouTube.
Vreau să comand produsul de pe CEL.ro, la un preț de 89 lei metoda electronică. Dar, întrebarea mea este cum îl plătesc? Eu nu dețin card, doar ramburs la curier pot plăti. Deci e ok așa? Produsul vine tot electronic?

15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cel mai sigur sa iti cumperi de pe site-ul Microsoft, aici macar sti ca nu iei teapa, dar din pacate trebuie sa scoti din buzunar mai mult de 89 lei https://www.microsoft.com/......q7ttc0k7c5

| NLS a răspuns:

De platit, se poate plati cu card sau cu ordin de plata. Nu se poate ramburs, pentru ca nu primesti nimic fizic, decat un cod pe email.

Office Professional Plus 2019 costa peste 600 euro, nu 89 RON

Ce cumperi de la "partenerii" ce isi desfasoara afacerile ilegale sub umbrela CEL sau eMAG, sunt licente folosite - cum am patit eu, am luat 2, niciuna nu a putut fi activata, erau deja folosite.
Sau in cel mai fericit caz, sunt valide, dar ilegale, sunt cumparate cu carduri furate, si vor fi dezactivate intr-un viitor apropiat cand pagubitul reclama lipsa banilor din cont, si din aproape in aproape treaba ajunge la Microsoft.

Am patit si cu o licenta de Windows.
A funtionat aproximativ un an, apoi a fost dezactivata.
A doua - cumparata de la acelasi magazin, merge si acum.

Vezi aici motivul:
https://www.youtube.com/watch?v=CWy99VMFsMM

Daca totusi cumperi, spune-mi si mie, doar de curiozitate- daca a putut fi activata.
Nu ca as mai cumpara in urmatoarele 100 de vieti asa ceva.

| Feri5 explică (pentru NLS):

Nu am cumpărat niciodată licență de Office. Uite, am un Lenovo cu Windows și după câteva luni, zicea că licența expiră în curând și că trebuie să introduc o cheie de produs. Faza e că când a venit laptopul, nu avea o cheie de produs, și uite așa am rămas fără licență la Windows. Povestea asta e la fel și cu Office. Deci de unde trebuie să-mi cumpăr?

| NLS a răspuns (pentru Feri5):

Trimite-mi ID-ul de Discord sau alta metoda de socializare daca ai, si ma uit prin TeamViewer daca vrei.

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Office 2019 este vechi și mai rar folosit. Mai devreme sau mai târziu va dispărea cu totul ca și windows 7; nici asistență nu se va mai oferi pentru el; de aceea poate fi vândut ieftin.
Alți vânzători umflă prețurile până la limita legii și chiar dincolo de ea.
Așa că eu îl recomand pe cel de pe cel.ro happy Vânzătorul va elibera chitanță și potrivit legii va returna banii înapoi; iar cumpărătorul poate să doarmă liniștit.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Licentele pentru produsele acelea au fost obtinute pe cai ilegale, si uneori nici macar nu functioneaza.
Am cumparat 2, de pe 2 site-uri diferite, nu a mers niciunul, si pentru 20 de euro bucata nu m-am mai obosit sa ii sun.
As fi sunat, daca produsul ar fi fost legal, dar pentru niste hotii - nu ma complic.

Asa ca daca tot nu ajung banii unde trebuie, adica la producatorul produsului, prefer sa-l activez din alta parte, nu sa imbogatesc niste escroci nesimtiti.

PS: am cumparat si 2 licente de Windows, 1 dupa un an si 1 luna a fost dezactivata.
Am urmarit fenomenul, si statistic vorbind, licentele de Windows cumparate de pe astfel de site-uri functioneaza mai des decat cele de Office. (poate nu permanent, dar macar functioneaza o perioada, simti ca nu ai dat acei 30-100 lei degeaba.
Cu Office e cam loterie).

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Apropo,
unde (si de ce ) au disparut licentele aproape moca de pe eMAG (ma rog, de la "partenerii" eMAG)?

https://www.emag.ro/......priceasc/c

Era PLIN de licente sub 100-150 RON ultima data cand am verificat, acum cateva saptamani.
Nu ca mi-ar pasa, dar oare... de legale ce sunt au fugit?

Si eu as dori licenta de Windows si Office la 50-100 RON, chiar foarte mult.
Cred ca oricine.
DAR nu sunt legale, felul cum au fost obtinute nu e legal, etic, corect, cinstit.
Iar uneori ramai si fara licenta dorita/cumparata, si fara bani.

Eu il incurajez sa cumpere totusi (DACA nu doreste sa instaleze LibreOffice), sunt foarte curios daca va putea activa licenta.

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Eu folosesc libre office. Dacă aveam treabă serioasă cu office, cumpărăm ms office.
Cât despre licențele respective, ele nu sunt chiar ilegale. O licență offline de ms office este plătită pe viață. Eu pot să ți-o vând ție dacă nu vreau să o mai folosesc (și plătesc impozit la stat pe această afacere, corect?). Problema este că trebuie anunțat Microsoft că "s-a schimbat placa de bază".
Iar dacă altfel stau lucrurile, atunci Microsoft este de vină pentru că."vinde butuci de ușă la care toți locuitorii de pe pământ au chei de la toate ușile". Microsoft chiar nu este în stare să ofere sisteme de siguranță? Dacă nu este în stare, atunci Microsoft lucrează ilegal.
Licențele de care vorbim au fost folosite și acum sunt revândute. Nimeni nu ar avea nevoie să dea banii pe ele pentru că oricine poate să se bucure de aproape ultima tehnologie în mod gratis. În mod normal, dacă eu nu vreau să mai folosesc un produs pe care l-am cumpărat pe viață, aș putea să îl vând mai departe. La fel ca și o mașină; și la un preț onest. Și cred că prețul producătorului nu este unul onest. Potrivit politicii internaționale, țările sărace trebuie să se bucure de cele mai mici prețuri. Dacă există o ilegalitate, aceasta se află la nivelurile cele mai înalte.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Alta sursa de licente ieftine sunt cele VL.
Acestea sunt furate direct din companii, fie de catre angajati, fie de catre hackeri, si apoi vandute instanta cu instanta.
Ele in mod normal sunt legale si valide doar in compania care le-a achizitionat, nu se pot vinde mai departe, si totusi se intampla.

Si eu folosesc LibreOffice pe toate calculatoarele din casa, mai putin pe al meu (imi trebuie neaparat MS Office pentru SolidWorks, nu vor sa accepte altceva).
Am si donat pentru ei, de vreo 4 ori, sume consistente.

| flixbuster a răspuns:

Am explicat deja de (cel putin) vreo doua ori cum e cu licentele astea de Windows si Office la preturi incredibile, nu mai repet ca m-am plictisit. Poti sa te uiti prin raspunsurile mele recente si gasesti repede.

Voi scrie altceva: cat costa licentele "pe bune" de Office ca despre asta intrebi. Ar trebui sa stii ca sunt licente noi de tip abonament si vechi de tip clasic (life-time).

Pentru persoane fizice ai aici:

https://www.microsoft.com/......5-products

Ai 3 licente mari si late: abonament Office 365 de 300 sau 430 lei pe an si Office 2019 Home life-time pentru 650 lei. Le gasesti in sectiunea "Comparați Microsoft 365 cu Office" mai jos in pagina.

Jos de tot ai "Office 2019 pentru firme mici". Dai click pe "Aflati mai multe" si ajungi la... persoane juridice (partea intai).

https://www.microsoft.com/......ffice-2019

Tot asa, 3 licente mari si late, tot doua abonamente Office 365 (apar in euro, sunt cam cu 2 euro pe luna mai scumpe decat cele pentru persoane fizice ca deh, firma) si tot o licenta Office 2019 Small Business la 1300 lei (aici e dublu fata de persoane fizice).

Buuun, dar unde e Office 2019 Professional Plus? Nicaieri?

Este, dar nu la persoane fizice sau firme (mici). Il gasim la... licentiere de volum (= firme mari, maaaari si foaaaaarte maaaaari).

Aflam aici despre ce e vorba:

https://www.microsoft.com/......comparison

Supriza, a aparut Office Professional Plus 2019. Vezi vreun pret? Nu? Normal! Se negociaza in functie de volum (= numar de licente).

Asadar, pentru "muritorii de rand" nu exista Office Professional Plus 2019 disponibil la vanzare oficial (= legal).

Ca sa intelegi cum ajunge totusi la vanzare (ilegal) Office Professional Plus 2019 la 18 euro, vezi prin raspunsurile mele anterioare pe site-ul acesta, cum ziceam mai sus.

| Feri5 explică (pentru flixbuster):

Nu stau să caut cinci săptămâni pe TPU să-ți văd răspunsurile tale! dacă te-ai plictisit, asta e.

| flixbuster a răspuns (pentru Feri5):

Bine, daca ti-e greu sa dai click pe contul meu si sa vezi raspunsurile recente, asta e.

Intrebari ajutatoare: daca ai gasi la vanzare Ferrari la pret de Logan, cum ti s-ar parea treaba? Sau iPhone la pret de Allview?

| Mirel4412 a răspuns:

Nu ai cum sa cumperi fata card. Nu primesti un CD, ci doar un cod prin email. Alta solutie nu ai, ori il mai piratezi cu KMSPico, ori il cumperi de pe ebay sau de unde vrei( pe ebay e 3 euro si merge ok)

| anonimg a răspuns (pentru Mirel4412):

Se poate cumpăra și fără card.
Se ia legătura cu vânzătorul; acesta îi trimite un cont bancar, iar cumpărătorul se duce la bancă și depune banii în acel cont. Banca îi dă o chitanță și cumpărătorul trimite o poză vânzătorului pe WhatsApp cu chitanța de la bancă.
Apoi cumpărătorul așteaptă email-ul de la vânzător.

| Feri5 explică (pentru anonimg):

Merci, voi încerca!