| SonicAndrei a întrebat:

Vreau să-mi iau un Xbox 360 și vreau să-mi dați motive pro și contra dacă să-l cumpăr sau nu. Ar mai fi varianta cu PS3, dar vreau să iau Xbox 360 și pentru Kinect (pe care îl voi cumpăra altădată...).
Am ales mai întâi versiunea de 500 GB, dar am găsit cu 250 GB plus 2 jocuri: http://www.altex.ro/......od-digital
Pe Altex scrie „Cod digital", pe eMAG nu (deci jocurile le voi lua de pe Microsoft Store cu acele 2 coduri?). Chestia e că ambele jocuri costă în jur de 80 lei (dacă am fost informat bine), deci nu aș avea nici un avantaj economic: recuperez vreo 50 de lei de pe jocuri, dar HDD-ul e de 2 ori mai mic.
Știu că jocurile vor trebui cumpărate, dar se poate moda ca să pot lua jocurile de pe internet, dar așa voi pierde garanția, deci nu fac nimic ilegal acum.
Dacă ați urmărit cât de cât evoluția prețurilor, credeți că merită să cumpăra Xbox 360 de 500 GB sau cel de 250 GB cu cele 2 jocuri? Voi mai cumpăra în viitor câte 1-2 jocuri, dar sunt scumpe!

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei explică (pentru sltlp):

Chiar scrie de toate aici. Dar tu pe care-l recomanzi?

| sltlp a răspuns (pentru SonicAndrei):

Eu am ales ps3-ul(pentru exclusivitati in mod special). Acuma insa daca ai de gand sa modezi consola vreodata, atunci sa nu iti cumperi ps3, cel putin nu nou. E poveste lunga. Daca insir exact o comparatie intre cele doua, cred ca fac de 4 ori mai mult fata de ce e scris acolo.

| SonicAndrei explică (pentru sltlp):

Peste tot scrie că PS3-ul are atâtea exclusivități, care sunt astea? Adică Blue Ray-ul, jocuri care se fac doar pentru el etc?
Despre modare, am aflat că trebuie să schimbată ceva componentă din el (care costă), așa că am renunțat la idee.

| sltlp a răspuns (pentru SonicAndrei):

La tot ce e fabricat dupa anul 2011(inclusiv)modarea te ajunge la 4-600 lei. Daca vrei modare, cumpara direct sh ceva gen: http://olx.ro/oferta/vand-ps3-slim-250gb-modat-ID1ICJZ.html#ec959432a0 ca asa o sa fie cel mai ok daca vrei o consola modata. Nu trebuie schimbat nimic, ci trebuie adaugat...
Exclusivitati=jocuri care sunt DOAR pentru o anumita platforma, in cazul asta, ps3. Sunt si exclusivitati pentru xbox, dar sunt mai putine si nu la fel de bune majoritatea. http://en.wikipedia.org/wiki/Category:PlayStation_3-only_games
Oricum, si un xbox daca vrei sa il modezi, costa, insa e de obicei 180-350 lei, nu ca la ps3 unde tot ce e fabricat dupa 2011 e 4-600 lei.

| SonicAndrei explică (pentru sltlp):

OK. Îl iau nou acum, vedem peste 2 ani dacă să-l modez sau nu...

9 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Am avut un xbox 360 prin 2010 am fost extrem de dezamagit asta nou (one)nu stiu cum e dar cel vechi s-a stricat in 3 luni l-am reparat l-am vandut si am luat un PS3 care si astazi ma mai joc pe el:))si la poti lua un fel de kinet PlayStation Eye i-am adaugat un hdd de 1 tera si iau jocuride pe aplicatia PlayON(le inchiriezi) e mult mai ieftin decat sa cumperi un joc si la ps ai o gama mai larga de jocuri si mai ieftine ca la xbox
si iti dau si un site de unde poti lua jocuri uzate foarte ieftine si foarte bune numa in Romania nu este daca ai vreo cunostinta, le poti si returna, si DVDurile sunt fara pic de zgarieturi
http://www.gamestop.com/INTL/choose_site_all.html

| SonicAndrei explică (pentru AdrenalinTm):

Păcat... Am un prieten care a pățit la fel cu un Xbox mai vechi, dar are acum un 360 nou și nu a avut niciodată probleme cu el. Pe internet am găsit că grafica e puțin mai bună la Xbox, și acesta a fost un motiv pentru care l-am ales. Totuși, PS 3 are un mare avantaj: Blue Ray-ul, dar nu-mi va folosi dacă nu cumpăr discuri BlueRay. Despre jocuri, singurul joc pe care o să-l cumpăr (cel puțin anul acesta...cred) e GTA 5, care e la fel de scump (foarte scump) și pentru PS3.
Am observat că în România unele jocuri sunt mai scumpe, dar cât ar costa transportul dacă le-aș comanda? Oricum, nu prea sunt dispus să dau 100-200 de lei pe un joc, dar GTA 5 nu cred că-mi merge pe calculator (totuși cred că merge pe minim) și de aceea va fi o excepție... probabil.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pretenu tau cu xboxul sa stii ca nici o data nu-i tarziulaughingeu am ps3 sta de 3 ani si ceva si n-are nimic meree blana nici macar nu i-am facut o curatare sau ceva eu ti-as recomanda sa mergi pe PS decat xbox si transport nu stiu iti ei si u vreo 10 jocuri si te costa transportul cam 20-50 lei daca nu mai putin la un curier Italia Romania dau 1 euro pe kilogram dar minim 5 euro e plata deci daca trimit un kil imi ia 5 euro daca trimit 5 kile tot 5 eurolaughing de la 5 kile in sus ia cate un euro pe kil
si jocurile eu cu 100 euro am luat 9 jocuri gen god of war asasin fifa blur mortalkombat avatar dante ...deci merita

| SonicAndrei explică:

Era să uit de Microsoft Store. Voi lua și de acolo jocuri/aplicații (sau ce mai e pe acolo, știu că nu sunt jocuri mari gratis, dar sigur sunt destule). Play Station 3 ce are în schimb? Iar despre browser, PS3-ul îl are inclus, Xbox-ul mă gândesc că are Internet Explorer, dar se găsește Chrome/Firefox pentru el, nu?
O întrebare mai... stupidă: te poți juca jocuri de browser pe Xbox/PS3? De exemplu pe miniclip ca să dau un exemplu (nu întrebați de ce întreb asta).