| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să-mi schimb Windowsul (din XP în 7), şi mai ştiu că programele care le vreau le salvez în Local Disck D, dar trebuie să fac acelaşi lucru dacă vreau să-mi rămână şi internetul?

9 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Nu. Daca nu vrei sa formatezi tot HDD-ul, salvezi pe alta partitie tot ce ai nevoie, dupa care in momentul in care instalezi Windows-ul, formatezi doar partitia C. In momentul in care se termina instalarea Windows-ului 7, o sa trebuiasca sa instalezi driverele necesare acestui sistem de operare,printre care se va afla si driverul placii de retea. Odata instalat driverul placii de retea,o sa ai net din nou. Dar pana la placa de retea, o sa mai trebuiasca si driverul de la placa video si driverele necesare placii de baza. Verifica inainte de a instala Windows 7, sa gasesti toate driverele necesare.

| gabrielflorin01 a răspuns (pentru JustCosmin):

Poate că m-ai ajutat la întrebarea anterioară, dar aici mai harababurit cu totul! Lasă că o să-mi iau un laptot când oi avea bani. Unul cu memorie mai mare 520MB RAM, şi cu Local Disck C cu mai multă capacitate, decât 9.76 GB.

| JustCosmin a răspuns (pentru gabrielflorin01):

Pai cu 512mb RAM nu se merita sa pui Windows 7. Acesta abia merge pe 1gb RAM. Iar spatiu necesar instalarii Windowsului 7, este de 15gb, deci cu 9. 76gb disponibili pentru C, nu prea te ajuta. Deci concluzia e ca trebuie sa ramai pe XP.

| gabrielflorin01 a răspuns (pentru JustCosmin):

Dar Windows Vista?

| JustCosmin a răspuns (pentru gabrielflorin01):

Aceeasi povese cu spatiul necesar de instalare. Windows Vista Home Basic necesita 512 MB Ram, dar trebuie sa formatezi tot HDD-ul si sa-l repartitionezi ca sa ai spatiu pe C de cel putin 15Gb. Si nu prea se merita sa instalezi Windows Vista. Ori XP, ori Windows 7. Ramai pe XP si instaleaza Service Pack 3, ca e mai bine asa.

| gabrielflorin01 a răspuns (pentru JustCosmin):

La Service Pack 3 merge mai repede (şi dacă se poate, merg şi videourile HD, căci eu sunt cu Service Pack 2 şi merg destul de greu).

| JustCosmin a răspuns (pentru gabrielflorin01):

Pentru redarea filmelor HD ai nevoie de un procesor dual core mai mare de 2 GHZ si o placa video buna. Service Pack 3 este mai stabil ca Service Pack 2, doar ca nu Windows-ul te ajuta cu redarea filmelor HD.

| Andrei_Cozmiuc_1980 a răspuns (pentru JustCosmin):

Ba tu creed ca nu stii nici ce este windows 7. Daca vrea sa instaleze windows 7 nu are nevoie de drivere.Ele sunt instalate automat.Cand instalezi windows 7 el instaleaza si driverele tot.Chiar dupa instalarea windows 7 o sa observi ca o sa ai net.Eu am windows 7 si la instalare nu am avut probleme cu driverele.Am avut net din prima.Deci daca indeplinesti cerintele de sistem a lui Windows 7 nu te teme ca o sa poti instala Windows 7 linistit. Fara griji de drivere fara nimic.Acest lucru este valabil doar pentru windows 7. Dar daca doresti windows vista trebuie sa indeplinesti cerintele de sistem si sa te asiguri ca ai driverele pentru vista.
Mie sincer nu-mi place windows 7.Eu cred ca sar merita mai mult windows vista.
Daca vrei sa stii cum se instaleaza windows vista clik aici:http://www.videotutorial.ro/? p=2144

| FuCkyOuubITcH a răspuns:

Schimba windowsul si vezi ce se intampla laughing)