| Stetco_Razvan_1995 a întrebat:

Vreau sa proiectez un telescaun, dar nu gasesc formulele pentru calcul, stie cineva ceva carti.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bibliografia necesara:
Biblioteca Institutului Politehnic - sectia Mecanica si Automatizari.

Practic este nevoie de cunostintele de specialitate a cel putin 6 ingineri.

| sierra1 a răspuns:

Plan ambițios.
Întrebarea ta e extrem de generală. Ce vrei să proiectezi (încărcare) angrenarea electrică sau rezistența materialelor

| Stetco_Razvan_1995 explică (pentru sierra1):

Telescaun pentru o partie de sky, scaunele sa fie cu 2 persoane. Telescaunul va fi alimentat de un motor trifazic, dar partea electrica stiu s-o fac. Eu am nevoie de formule pentru numarul de stalpi, grosimea cablului, intinderea cablului, greutatea de ancorare la stalpul de la baza, si rezistenta stalpilor; asta nu stiu sa calculez. Lungimea cablului, si numarul de scaune il dau eu, partea electrica nu-i problema.

| sierra1 a răspuns (pentru Stetco_Razvan_1995):

Cum spune și colegul Bula: e o teabă MULT prea complexă să o lămurim aici. Ne-ar trebui 100 de ani. Nu merge așa.
Succes și vezi cum o proiectezi să nu pice!