| MarioA95 a întrebat:

Vreau să reinstalez windows cu ajutorul unui stick.Dar am realizat că nu pot intra în bios.În colț îmi apare F12.Am încercat și alte taste,și alte combinații, dar nimic.E de la tastatură? Până acum nu am fost nevoit să intru în bios.Sau există altă modalitate pentru a intra în bios?

1 răspuns:
| Monika12 a răspuns:

Pentru a intra in BIOS trebuie sa apasam o tasta speciala in timpul incarcarii calculatorului, imediat dupa apasarea butonului de alimentare.

De regula, in timpul incarcarii calculatorului pe ecran se va afisa un mesaj, despre tasta care trebuie apasata. Acest mesaj arata ca acesta: «Press Del to enter Setup», acesta este afisat in partea de jos a ecranului. In cele mai multe cazuri pentru a intra in BIOS trebuie sa apasam tasta Delete. Astfel, daca in timpul incarcarii calculatorului nu vei vedea mesajul despre tasta care trebuie apasata, atunci incearca mai intai Delete.
Cu toate acestea, nu intotdeauna se foloseste tasta Delete. Uneori, pentru a intra in BIOS trebuie sa apasam alta tasta, sau chiar o combinatie de taste.

Taste, care de cele mai multe ori sunt folosite pentru a intra in BIOS:

Delete
F10
F11
F12
F1