| ss501 a întrebat:

Vreau sa reziliez contractul cu Telekom.Trebuie sa plătesc abonamentul pe lunile ramase în contract? Am pachet cu :telefon fix/televiziune și internet

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu este vorba despre reziliere ci despre DENUNTARE, rezilierea implica nerespectarea obligatiilor contractuale, ceea ce nu este cazul!
Pachetul achizitionat are, pentru internet, un router wireless inclus(adica primit gratis!). Pentru telefonie fixa are inclus un telefon fara fir iar pentru televiziune are inclus un receiver HD. Toate aceste aparate le-ai primit gratuit, drept pentru care respectiva companie poate sa iti ceara despagubiri daca vei denunta contractul inainte de data expirarii "duratei minime contractuale/perioadei initiale"( cred ca este de 24 de luni---vezi in contractul pe care l-ai semnat!). Asa ca, pentru aparatele primite gratuit, asa numita despagubire poate sa fie sub forma platii contravalorii abonamentului pentru lunile ramase pana la expirarea contractului.Cauta in contractul semnat clauza privitoare la denuntarea unilaterala a contractului---vei afla daca trebuie sau nu sa platesti!

Lucrurile decurg mult mai simplu si fara acea "plata a abonamentului pana la expirarea perioadei initiale/duratei minime contractuale" NUMAI daca, inainte cu 30 de zile de expirare a perioadei initiale, anunti (in scris)ca doresti incetarea contractului.

| ss501 explică:

In 2018 încă fac așa? Eu credeam ca s-a dus perioada când Telekom te punea să pățești lunile ramase în contract.

| alessia5158 a răspuns:

Nu te lua dupa ce crezi sau dupa "gura" targului!--- citeste clauzele din contractul pe care l-ai semnat(poate fi cu o data anterioara eliminarii din continut a unor clauze abuzive!).

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Răspuns corect și să predai aparatele din custodie