| thePAINkiller a întrebat:

Vreau sa stiu care dintre windowsurile astea suporta direct x 10.1 ca am o problema cu placa video nu vreau sa mi veniti cu raspunsuri gen windows xp si 7 e mai bun
Windows Vista Starter
Windows Vista Home Basic
Windows Vista Home Premium
Windows Vista Business
Windows Vista Enterprise

Răspuns Câştigător
| Parvu_Valentin_1993 a răspuns:

Nostradamuss, tu ai dreptate partial! degeaba ai placa video performanta ce are suport de direct x11, daca ai windows xp in calculator! jocurile vor folosi tot direct x9.c cand ruleaza! iar daca ai placa video slaba si windows 7, care are instalat deja direct x11 jocurile iti vor merge tot cu direct x-ul suportat de placa video! sper ca raspunsurile noastre il vor ajuta pe coleg! totusi nu prea inteleg ce doreste el, spre exemplu eu am la pc-ul vechi placa video nVIDIA gs 8400 64biti 256MB ddr2 http://icecat.co.uk/......01624.html si am avut instalat in pc windows 7 ultimate pe 32 de biti si mergeau jocurile fara probleme, placa respectiva avand suport doar de direct x 10.

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Direct3D 10.1 is an incremental update of Direct3D 10.0 which is shipped with, and requires, Windows Vista Service Pack 1.[30] This release mainly sets a few more image quality standards for graphics vendors, while giving developers more control over image quality.[31] It also adds support for cube map arrays, separate blend modes per-MRT, coverage mask export from a pixel shader, ability to run pixel shader per sample, access to multi-sampled depth buffers[32] and requires that the video card supports Shader Model 4.1 or higher and 32-bit floating-point operations. Direct3D 10.1 still fully supports Direct3D 10 hardware, but in order to utilize all of the new features, updated hardware is required.[33] Dupa cum vezi din paragraful acesta, windows vista sp1 suporta direct x 10.1 http://en.wikipedia.org/wiki/DirectX#DirectX_10 aici ai intreg articolul! Deci orice versiune de vista sp1 suporta direct x 10.1

| Nostradamuss a răspuns:

Cand e vorba de direct x placa video conteaza nu windowsul.cauta pe net placa video pe care o ai si vezi daca suporta.

| thePAINkiller explică (pentru Parvu_Valentin_1993):

Am nividia geforce 210 1gb ddr3 cu direct x10.1 suport la windows 7 la toate jocurile call of duty inclusiv modern warfare 3 imi da eroare de direct x la windows xp nu mi s-a intamplat dar nu vreau sa ma intorc la el vreau sami spui ce windows foloseste direct x 10.1 ca vista ultimate tot 11 foloseste dau fundaaaaaaaaaaaaaa

| florin1979 a răspuns (pentru thePAINkiller):

Http://windows.microsoft.com/......ertainment instaleaza vista orice versiune doresti si fa-i update la windows vista sp1. lasa update-urile deschise si se vor face update-urile, inclusiv sp1. http://cerintedesistem.com/2011/12/call-of-duty-modern-warfare-3/ nu inteleg de ce iti da eroare! cand se instaleaza jocul, instaleaza si direct x-ul jocului :P

| Parvu_Valentin_1993 a răspuns (pentru Nostradamuss):

Nostradamuss, tu ai dreptate partial! degeaba ai placa video performanta ce are suport de direct x11, daca ai windows xp in calculator! jocurile vor folosi tot direct x9.c cand ruleaza! iar daca ai placa video slaba si windows 7, care are instalat deja direct x11 jocurile iti vor merge tot cu direct x-ul suportat de placa video! sper ca raspunsurile noastre il vor ajuta pe coleg! totusi nu prea inteleg ce doreste el, spre exemplu eu am la pc-ul vechi placa video nVIDIA gs 8400 64biti 256MB ddr2 http://icecat.co.uk/......01624.html si am avut instalat in pc windows 7 ultimate pe 32 de biti si mergeau jocurile fara probleme, placa respectiva avand suport doar de direct x 10.

| Parvu_Valentin_1993 a răspuns:

Sa stii ca si windows xp suporta directx 10.1... dar cel mai bun e windowws 7winking