| adybest15 a întrebat:

Vreau sa stiu daca un procesor intel pentium dual core de 2.13 GHz inseamna ca fiecare procesor are 2.13GHz, in total 4.26 sau are 2.13 in total

4 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Are 2.13...pentru ati face idee cat de bun e un procesor inmultesti frecventa cu memoria nu frecventa cu nr de core

| Homye18 a răspuns:

Salut tot ce iti pot spune este ca eu am un procesor Amd turion Dual Core de 3.4 GHZ dar pe fiecare core in parte are 1.7 GHZ. Este posibil ca la procesoarele Intel sa stea altfel lucrurile si anume sa aiba 4. 26GHZ, adica 2. 13GHZ pe fiecare Core. Dar nu garantez.

| Simpatic a răspuns:

UIte un copy-paste care te lamureste:
Dual Core reprezinta termenul general de referinta pentru procesoarele cu doua nuclee. Aceasta tehnologie este folosita atat la procesoarele Intel (Intel Dual Core) cat si la procesoarele AMD (Athlon x2 Dual Core).
Asadar, Dual Core este un procesor cu 2 nuclee (cum ar fi de exemplu Intel Pentium Dual Core E2140);
Core 2 Quad = patru nuclee pe alelasi microprocesor.
Atentie! Dual Core NU inseamna ca exista doua procesoare fizice pe placa de baza (daca ar exista doua procesoare fizice separate, vorbim despre dual processor).
In tehnologia core (dual core, quad core) sunt inglobate mai multe nuclee pe un singur procesor insa exista o singura magistrala de date. Transferul datelor de la procesor e la fel ca la un single core, doar ca procesarea informatiilor si instructiunilor este mai rapida in interiorul
procesorului.

| nicker a răspuns:

Are 2.13 in total