| Jipa95 a întrebat:

Vreau sa trimit o placa video defecta in garantie. Problema este ca nu mai am nimic altceva in afara de placa ( cutie, carticele, etc )
Factura+garantia le am. Oare imi primeste placa? Am luat-o de la eMAG daca ajuta cu ceva.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

@Salontanul: Prostii. Garantia se acorda pe baza seriei produsului. Seria e pe placa. Poti sa o bagi intr-o cutie de salata boeuf... E ILEGAL sa nu iti accepte la garantie atita vreme cit produsul e in stare fizica ok.

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu ti-o mai primeste. N-are voie sa lipseasca de cat CD-ul cu driverele.

| Jipa95 explică (pentru Salontanul):

Ohh sh1t

| Salontanul a răspuns (pentru Jipa95):

Imi pare rau dar asta e!

| MskDesign a răspuns (pentru Salontanul):

De ce sa nu primeasca? Eu cred ca astia de la eMAG ar trebui denunti la opc.Sa zicem ca eu am bani si-mi iau o casa noua.Imi voi cumpara totul nou in ea, electronica mobila, electrocasnice s.a.m.d.Ce voi face pentru a putea folosi garantia, imi tin cutiile de carton in casa? Eu unde voi mai locui in acest caz?

| Salontanul a răspuns (pentru MskDesign):

Asta este legea si optiunea lor: http://m.emag.ro/info/30-de-zile-drept-de-retur
Citeste acolo la "Ce conditii trebuie sa indeplineasca produsele:".

| MskDesign a răspuns (pentru Salontanul):

Legea o impune constitutia tarii, nu cei de la eMAG.Pot face acest lucru doar pentru ca omul de rand nu are bani sa-i de in judecata, chiar daca s-ar trata de un obiect in valoare de 1 ron.

| Salontanul a răspuns (pentru MskDesign):

ART.20 alin. 2 din Legea 449/2003:
„(2) Garantia trebuie sã precizeze elementele de identificare a produsului, termenul de garantie, durata medie de utilizare, modalitãtile de asigurare a garantiei – întretinere, reparare, înlocuire si termenul de realizare a acestora, inclusiv denumirea si adresa vânzãtorului si ale unitãtii specializate de service."
Consumatorul final se „subordoneaza" legii iar garantiile produselor trebuie sa respecte cadrul legal in vigoare. sursa

Conform legilor in vigoare, conditionarea acordarii garantiei de prezentarea ambalajului acestuia este UN ABUZ. O FRAUDA SI O ILEGALITATE, pentru ca, produsul beneficiaza de garantie in termenul legal doar in baza :
[1] prezentarii lui fizice la unitatile service
[2] facturii sau bonului fiscal de achizitie a produsului
[3] certificatului de garantie a produsului
asta este legea. Dar ei fac ce vor. Poti incerca sa te lupti cu ei prin ANOPC dar dureaza. Poate chiar trebuie sa-i dai in judecata si te mai si costa. Tu stii daca merita.

| MskDesign a răspuns (pentru Salontanul):

Bineinteles ca nu se merita! Daca s-ar face o petitie, cred ca va avea un alt efect asupra politicii celor de la eMAG si nu numai.

| laurentiu80 a răspuns:

Ti-o primeste mai mult ca sigur. Doar in cazul returnarii iti trebuie cutia, si toate celalalte. Ii poti contacta la nr asta :0722.25.00.00

| SasNetRomania a răspuns:

EMAG primeste primeste la garantie orice fel de produs cat timp il ambalez corespunator si lasi in cutie garantia si factura. Intra in contul eMAG apeleaza un curier din pick-up and return si o sa vina la usa curierul in maxim 2 zile lucratoare sa ti-o ia cu destinatia depanero! Nu mai oferiti informatii eronate daca nu ati cumparat in viata voastra de la eMAG lol.

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Exact. Iar garantia si factura le poti accesa in contul Emag, in caz ca le-ai zapacit. E valabil cam la orice magazin online care se respecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand am cumparat de pe Amazon vechea placa video si era defecta, mi-au cerut si cutia (cand am trimis-o inapoi ). nu stiu daca te ajuta cu ceva.

| laurentiu80 a răspuns (pentru KodrutZ):

Multi redusi si dezinformati sunt pe site-ul asta, care dau raspunsuri numai de a fi "campionul zilei " happy

| KodrutZ a răspuns (pentru laurentiu80):

Au o logica de fier, in alta ordine de idei. Dupa astia te ingropi in cutii...

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

@Salontanul: Prostii. Garantia se acorda pe baza seriei produsului. Seria e pe placa. Poti sa o bagi intr-o cutie de salata boeuf... E ILEGAL sa nu iti accepte la garantie atita vreme cit produsul e in stare fizica ok.

| ƘЭлT a răspuns:

Nu cred ca ti-ar primii`o fara cutie. deci degeaba o trimiti la garantie iti irosesti timpul.Du-te la un magazin specializat de reparatii...
Asta daca nu iti primeste placa la garantie.

| AndreiTN a răspuns:

Daca nu ai cutia nu o primeste!