| GPA a întrebat:

Vreau sa va aud părerile.

Ce ați alege?

1.Intel Core I7 6950x :
-10 nuclee fizice
-20 virtuale
-25 mb cache
-FSB Turbo 4ghz
-quad channel
-140w

*VS*

2.AMD Ryzen 7 1800x :
-8 nuclee fizice
-16 virtuale
-20mb cache
-FSB 3.6 ghz
-dual channel
-95w

I7 6950x. Cel mai puternic procesor(multi-task/game etc.) la momentul actual.
Matura pe jos cu amd-ul.

Sunt sigur că este capabil să ducă gta V la minim 100 fps.

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Din ce ai mentionat tu. este mult mai bun acel i7 6950x

tin sa te contrazic dar Intel i9 7900x este mai bun ca i7 6950x. este cel mai nou procesor la ora actuala. si in passmark nu sunt date oficiale de performanta.
dar din specificatriile producatrorului i9 7900x in max turbo ajunge pana la 4, 3ghz. pe cand i7 6950 doar la 3.5

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ryzen, pentru ca nu sunt timpit sa iau Intel-ul ala pentru jocuri. Si oricum mai mult conteaza placa video...

| dragoseul a răspuns:

Eu aş alege intelul si nu pentru ca sunt un hater al amd-ului.

| DanielMoraru a răspuns:

Prim-ul pentru ca primesti calitate mai buna in joc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dragoseul):

Atunci pentru ce? Avem asa. Intel - 8.119, 51 RON, bonus niste joculete irelevante vs. AMD - 2.459, 99 RON, cooler cu lichid bonus. Deci avem un procesor Intel de peste 3 ori mai scump care in jocuri e in medie cu vreo 10-15% mai rapid. De cele mai multe ori discutam de diferente gen 135 fps la AMD vs 150 la Intel, care diferente sunt insesizabile cu ochiul liber. Nu, nu esti Intel fanboy. OK, in cazul asta esti doar un tont ignorant care habar nu are ce vorbeste.