| dghjhfgk a întrebat:

Vreau sa vand un laptop si sa imi spuneti cam cu ce pret poate fi vandut.Are caracteristicile :

procesor : Intel(R) Core(TM)i5-2410M CPU @ 2. 30GHz

memorie instalata (RAM) : 3, 00 GO

tip sistem : sistem de operare pe 64 biti

7 răspunsuri:
| emil11 a răspuns:

Daca nu ai placa video dedicata pe el, maxim 800 lei in functie de uzura. Daca ai placa video mai adaugi 200-300 lei.

| cristimihailov a răspuns:

Laptop-ul tau are o configuratie cam ciudata. Lasand la o parte ca este cam vechiut. de fapt vechiut mai bine... I5 generatia 2, si memoria ram este cam ciudata. In general sunt 2/4/6/8 in fine, multiplu de 2.
Mai mult de 900 maxim 1000 nici nu cred ca m-as uita la el. O fii hard-diskul mai tare de felul lui... Sau poate ai SSD, desi ma indoiesc.
Rezolutia care este?

| KhludCiprian a răspuns:

Zic ca e mai probabil in zona 1000 lei decat 1700, dar poate gresesc. Incearca pretul cat mai mare, si scade progresiv pana vezi ca cineva cumpara. Totul depinde de piata in cele din urma. De obicei problema e de:
- brand (Sony, Samsung, HP costa mai mult decat Dell sau Compaq)
- Ai placa video dedicata sau integrata? (banuiesc ca integrata)
- De cand ai laptop-ul? Probabil 2012. Este posibil ca bateria sa tina relativ putin (1.5h desi poate original tinea 3h+).
- daca as cumpara un laptop second-hand, m-as uita la cat de bine e intretinut, cat de bun e ecranul si brand.
- daca ai rezolutie de genul 1920x1080 ai sansa sa iei 1500 lei, dar daca ai probabil 1366x768, Compaq si bateria tine relativ mai putin, eu nu l-as cumpara cu peste 1000 lei.

Succes la vanzarea lui!

| dghjhfgk explică (pentru KhludCiprian):

Dar ar merge jocul gata 4 pe el sau ceva de genul

| CoL00SaL a răspuns:

Laptopul este destul de bun...eu as cere cam 1500-1700Ron, fara probleme.

| Petrovan_Denis_1993 a răspuns:

Depinde e la mana a doua?

| gHeZaRu a răspuns:

Salut.un laptop cu specificatiile date de tine se poate vinde in jur de 1000lei sau chiar putin mai bine.eu frecventez siteurile cu aparatura si noua si second. si la second cer o aberatie pe nimica lucru ..deci bafta!