| lazio9 a întrebat:

Vreau un program care de exemplu sa deschida un folder cu 10 File.txt (notepad). De exemplu in stanga fac click pe fisier iar in dreapta imi arata continutul notepad sa pot sa si copiez continutul,

Fila1.txt
Fila.2.txt
Fila3.txt

cand pun clicul pe unul in dreapta sa-mi arata continutul si sa-l si pot copia stie cineva un progr. asa?

1 răspuns:
| slayer09 a răspuns:

Poti sa faci si cu ajutorul Windowsului. Daca ai windows 10, faci un folder unde tii toate fisierele.txt, in folderul respectiv activezi optiunea de previzualizare a continutului: sus la "View" -> "Preview pane" sau apesi pe combinatia de taste ALT+P..si o sa iti apara in chenarul din dreapta textul din fisier, Poti apasa pe tastele CTRL+A ca sa selectezi tot textul sau poti tine apasat pe Shift si sa dai din sageti pentru a selecta o parte din textul pe care il vrei selectat, sau poti sa te joci tinand apasat pe yasya SHIFT si click dreapta a mouseului. Iar cu CTRL+C copiezi ce ai selectat ca ulterior sa poti sa dai paste unde vrei tu (CTRL+V). Daca nu ma insel cu combinatia de taste ALT+P merge si la windows 7 si 8.