| BigLike a întrebat:

Vreo agentie care se ocupa cu atele pierdute? gen face totul in locul tau contra cost? in rimania sau in strainatate mi-am pierdut buletinul si nu am timp sa merg la ambasada

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-am raspuns si la cealalta intrebarea: din pacate nimeni nu te poate ajuta in situatia asta, decat tu!
Un act de identitate se elibereaza DOAR la solicitarea personala si se elibereaza doar titularului.

Din pacate, nimic nu-i mai important la acest moment decat un act de identitate, asa ca, lasi tot ceea ce aveai de facut la oparte si pleci la ambasada, ca actul de identitate este mai important decat orice altceva ai de facut acum.
Din pacate, banii nu ajuta in acest moment, prezenta ta este obligatorie.

| BigLike explică (pentru Violleta2022):

Va fi suficient sa merg o singura data la ambasada? fara sa fiu nevoit sa cer ajutorul cuiva de acasa ca sa aplice el? adica sa merg la ambasada iar dupa sa mi se trimita aici actul de identiate? sa nu fie nevoie sa mearga cineva de acasa sa aplice?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BigLike):

Tut tot nu intelegi!
NIMENI, absolut NIMENI de pe fata pamantului NU poate aplica/ solicita un act de identitate in numele tau!
Asa ceva este ilegal si nici un birou din lume nu va elibera acte de identitate alei persoane in afara titularului.
Actul d eidentitate trebuei sa aiba poza ta, nu a vecinului...sau pe cine vrei tu s atrimiti, ca nu-i un contract de casa, este un cel mai important act care dovedeste identitatea ta!
Lipsa acelui act te poate priva de libertate, adica poti intra in puscarie imediat si poti sa stai mult si bine aoclo, ca fara un act de identitate, nimnei nu stie cine esti si nu poti dovedii ca esti tu.

| BigLike explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca nici tu nu ai inteles la ce marefer, am sunat la ambasada si mi s-a zis ca trebuie sa merg la ei sa fac mai multe procuri una dintre ele sa o trimit acasa la cineva un prieten ruda sau coleg sau ce vreau eu si el va merge la sectia de politie de acasa si va aplica cu acea procura in locul meu iar dupa ce e gata va trebui tot el sa ridice buletinul cu acea procura si sa mi-o trimita aici, iar intrebarea mea era daca tot e necesar sa merg la ambasada daca as putea rezolva sa nu fie nevoie sa fac procura pe care sa o trimit la cineva de acasa ca sa aplice in locul meu pentru ca nu am o persoana in care sa am incredere atat de mare incat sa fac procura intelegi acum? si da o sa incerc sa sun din nou

| Violleta2022 a răspuns (pentru BigLike):

Cum poti face o procura fara un act de identitate?
Asta incerc sa-ti spun!
Tu nu ai nici un act de identiatte cu care sa te prezinti la Ambasada ca sa poti sa faci Procura aia.
Banuiesc ca, ti s-a spus ca trebuie sa te prezinti IN PERSOANA ca faci procura, nu?

Chiar 1 saptamana in urma am facut eu o procura la Ambasada si mi-au cerut un act de identitate valid, desii aveam pasaportul, mi-au cerut si permisul de conducere, ca sa vada adresa unde locuiesc si au mentionat-o pe procura.
Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca vorbim lucrurui diferite.
Eu spun ca, fara nici un document legal, nu poti sa trimiti pe cineva in locul tau sa-ti ridice un act de identitate.

Uite aici:
"Cartea de identitate se poate obţine în baza unei procuri speciale care poate fi autentificată doar la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României din străinătate. În vederea autentificării procurii SOLICITANTUL TREBUIE SA SE PREZINTE PERSONAL la sediul Secţiei Consulare cu un act de identitate valabil românesc – carte de identitate sau paşaport valabil."
Cum tu nu ai nici carte de identiate si nici pasaport la tine, cu ce te vei prezenta la Consulat?
Fara nici un act legal la tine, esti considerat ilegal!

Eu spun sa te duci acolo imediat si sa dormi la poarta Consulatului pana ti se rezolva macar un document de identitate provizoriu, ca de esti maine ghinionist si aveti un control unde lucrezi si nu te poti legitma cu nimic, te aresteaza si incep problemele majore.

| Violleta2022 a răspuns:

Https://londra.mae.ro/node/268

Iar aici ai adresele si numerele de telefon unde poti suna la consulatele Romaniei si pune intrebarile necesare:
https://londra.mae.ro/node/258
Informatii utile aici:
https://londra.mae.ro/node/477
https://londra.mae.ro/node/267