| anonimguy3 a întrebat:

Vroiam sa fac un mic upgrade de la 4GB ram la 6 sau 8GB dar voiam sa intreb inainte ca sa fiu sigur. Placa mea de baza are doar 2 sloturi pentru placutele ram. Eu daca voi face upgrade la 6 vreau sa cumpar o singura placuta. Ideea e daca pun o placuta de un model/brand/firma cu una de la alta firma/brand etc vor merge bine impreuna sau vor fi probleme? Daca voi face la 8 iarasi vreau sa cumpar 2 placute de la 2 brand-uri diferite, exista probleme daca fac asta? Specific ca le voi lua pe acelasi tip de memorie DDR3 si la aceeasi frecventa.

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

In primul rand cati rami iti suporta placa de baza? si ce frecvente?
ideea este ca e cam indicat sa iti iei acelasi model de ram

| anonimguy3 explică (pentru Danzell):

16GB ram pe frecventa de pana la 1600mhz

| Danzell a răspuns (pentru anonimguy3):

Mergi pe o placa de 4 sau 8 GB si pe viitor iti mai iei una de 8 in functie de cat de curand crezi ca iti vei schimba pc-ul.
o placa ram de capacitate mai mare o mai poti folosi si pe viitor una de capacitate mica iti v-a ramane outdated mai repede, si va ramane nefolosita. chestii nefolosite = bani dati airea.

| DemBow a răspuns:

Atata timp cat memoriile au aceeasi frecventa si acelasi DDR, nu are nicio importanta firma. Dar sa te uiti cata memorie poate suporta placa ta de baza, ca sa stii cata memorie sa adaugi.

| Ilinca_Robert_1999 a răspuns:

Din moment ce ai doua sloturi, sigur nu va fi nici o problema daca pui doua memorii chiar daca sunt de branduri/modele/firme diferite. Sper ca te-am ajutat. Funda?