| deluXxe a întrebat:

Win7 sau XP sp3(Last XP 20)?

Dacă aveţi câteva site-uri cu comparaţii, care merge mai bine, mai rapid alături de părerile voastre.

Care vi se pare mai bun?

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai depinde ce sistem ai: daca e mai vechi ar merge XP, daca e nou 7.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista pareri privitor la problema ta, exista una singura. W7 este superior din aproape orice punct de vedere XP-ului. Daca ai un calculator care indeplineste cerintele de sistem pentru W7, nu ai nici macar un motiv pentru care sa instalezi XP.

| deluXxe explică (pentru anonim_4396):

Am căutat ce cerinţe are Win7, din care am găsit în mai multe locuri :
Processor (CPU) 1 GHz or faster CPU -deţin (2. 71GHz)
Memory (RAM) 1 GB RAM -deţin (2GB RAM)
Hard drive free space 16 GB
Disc drive DVD drive
Graphics memory 128 MB or more -deţin(512MB)

Sunt convins că are mai multe "chestii" ca şi XP dar mă interesează eficacitatea cu care lucrează pe pc-ul meu şi cât de rapid este.
Am cautat detalii despre asta şi am găsit un video în care XP porneşte mai rapid cu 3 secunde decât Win7 şi este puţin mai vioi. Desigur nu se poate observa cu ochiul liber pentru că e vorba doar de câteva zecimi. Pe mine m-ar fi interesat şi părerile voastre, daca aţi avut XP şi apoi Win7, s-a conformat cerinţelor voastre?

| Chiritescu_Gabriel_1996 a răspuns:

Win7 ocupa mai mult, dar are mai multe chestii si xp sp3 ocupa mai putin, si are mai putine chestii. Depinde si de programe, unele merg pe 7, altele pe xp, altele merg pe amandoua.