| OmObisnuit a întrebat:

Windos 10 merge greu fara motiv. Il am pe ssd, am calculator puternic.Am taiat din ssd 30 gb si am facut o partitie separata unde sunt doar fisierele sistemului de operare, nimic altceva.8.5 gb din cei 30 sunt nefolositi.Tocmai ce am reinstalat windows.Ce are?

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi aia e, că nu prea are. N-are loc. Pe partiția unde e instalat s.o. se face și fișierul de swap, și cel de sleep, și mai e nevoie și de loc de manevră. Care scade mult de tot la tine.
Și când nu mai are spațiu, așa se mișcă...

| DanielDanny a răspuns:

Incearca Malwarebytes e gratis o, una parca si vezi daca nu cum a e vreun virus, chiar daca e windows instalat nou, am patit si eu asa, chiar daca reinsralam tot nu scapam de un virus pana nu am formatat toata partitia inainte sa reinstalez. Pune Mai multi gb pe partitia cu windows, cel putin 15fb liberi!

| cfrtobias a răspuns:

Nu ai facut update cumva la program la driver booster cumva de folosesti? eu asa am patit o facut update la drivere si s-a blocat tot

| OmObisnuit explică (pentru cfrtobias):

Ba da

| OmObisnuit explică (pentru mihai69):

Pai de cata memeorie are nevoie?

| cfrtobias a răspuns (pentru OmObisnuit):

Cred ca de asta ai probleme. atunci doar de ii dai restore sau recovery sa redevina cum era la inceput

| Algo098 a răspuns:

Eu zic ca o partitie in jur de 70GB ar fi mai OK pentru windows. Windows-ul isi face multe update-uri si toate aplicatiile, browserele au nevoie de spatiu pentru fisierele folosite in timpul functionarii, nu doar pentru instalare.

| mihai69 a răspuns (pentru OmObisnuit):

N-aș pune window$ pe o partiție mai mică de 80 GB.

| Algo098 a răspuns (pentru mihai69):

Foarte corect, la mine windows-ul si cateva programe deja ocupa 60GB.

| cyberalex a răspuns:

După instalare W10 aproape ca se blochează din cauza update-ului, deschide taskmanager si vei vedea in IO ca tot scrie pe HD, instalând toate rahaturile (jocuri, apps nefolositoare, etc). Lasă-l să-și facă damblaua după care cauta si vei găsi (în internet.) scripturi în Power Shell pentru dezinstalare, apoi oprește serviciile nefolositoare (depinde care versiune este instalata).
Atenție: dacă nu navigați în situri dubioase sau descarcați nu instalați antivirus. AdBlock plus este de ajuns.