| Paraschivstefan10 a întrebat:

Windows 10 acela cumparat de pe internet (cel usb) merge folosit o singura data sau de mai multe ori?

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Depinde de licenta, dar de cele mai multe ori, din punct de vedere legal poti folosi o singura licenta / computer activ.

| TrustMeIKnow a răspuns:

De cate ori vrei tu, am un USB facut de anul trecut pe care il folosesc sa instalez windows-ul la prieteni, totul e la fel, doar ca trebuie activat dupa.

| Paraschivstefan10 explică (pentru TrustMeIKnow):

Eu spun ca vreau sa cumpar un USB cu windows 10 de aici https://www.thekeyfactory.uk/......ional.html de acesta zic eu daca merge sa il folosesc eu de mai multe ori.

| TrustMeIKnow a răspuns (pentru Paraschivstefan10):

Sunt si website-uri unde ofera licente mai ieftine precum:
https://www.hrkgame.com/......-pc-cd-key
Am cumparat jocuri de la ei deci e ok, doar ca OEM = (Original Equipment Manufactured) sunt licente destinate producatorilor de echipamente de calcul sau celor care asambleaza calculatoare. Acestia preinstaleaza produsele software si furnizeaza apoi calculatoarele gata pregatite pentru a fi folosite de catre utilizatorii finali. Licentele OEM sunt legate de calculatoarele pe care se instaleaza, ele nu pot fi mutate pe alte calculatoare. Astfel, licentele OEM pot fi achizitionate doar impreuna cu un desktop/notebook.

Iar o cheie o poti utiliza de mai multe ori, dar doar pe acelasi laptop/pc. Deci daca acum il activezi pe laptop si te decizi sa il vinzi iar peste o luna cumperi un PC si vrei sa bagi cheia pe el, nu va functiona decat pe laptop-ul pe care l-ai vandut.

| Paraschivstefan10 explică (pentru TrustMeIKnow):

Multam