| c0pil1n a întrebat:

Windows 10 pro 64 bit poate sa reuleze si drivere pe 32 bit?

9 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Nu. Dacă ești pe 64 de biți atunci ai nevoie de un driver tot pe 64 de biți.

| c0pil1n explică (pentru mastadont):

Gen am intrat pe site-ul producatorului placii video si imi da acolo toate driverele (lan chipset, audio, vga etc) si la cel lan scrie ca e pentru 32/64.dar cand dau la instalare imi apare ca e pe 32 bit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal tu poti rula software pe 32 si nu e problema dar nu cred ca merge la drivere. Cauta 64

| c0pil1n explică (pentru anonim_4396):

Posibil din cauza driverului lan de pe site-ul producatorului placii de baza fiind pe 32 bit sa nu imi ruleze cum trebuie jocurile? Gen sa am stuttering?

| mastadont a răspuns (pentru c0pil1n):

Dacă era pentru 32 de biți nici măcar nu îl puteai instala că îți dădea eroare la instalare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru c0pil1n):

Daca ai jocul pe 32 si driverul grafic atunci da, nu cred ca e problema la lan. Unele jocuri care ruleaza in 32 au limite de ex la ram unele au doar 4 gb max. Fa un clean install la windows sau sterge toate driverele si ia pe 64. Daca nu gasesti pe 64 nu descarca

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Un driver pe 32 biti nu poate fi folosit pentru sistem de operare pe 64 biti.
Doar programe pe 32 biti pot fi instalate pe un sistem de operare pe 64 biti.
In device manager apare vreun triunghi galben in dreptul placii de retea?
Daca nu, e in regula.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Nu, nu apare. Doar ca incerc sa caut vga drivers, vendor list, sata etc pe 64 bit.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru c0pil1n):

"acum 2 ore | c0pil1n explică (pentru mastadont):
Gen am intrat pe site-ul producatorului placii video si imi da acolo toate driverele (lan chipset, audio, vga etc) si la cel lan scrie ca e pentru 32/64.dar cand dau la instalare imi apare ca e pe 32 bit"

programul de instalare nu e deloc acelasi lucru cu driverul, poate sa aiba binemercic program de instalare pe 32 de biti, care merge si pe 64 de biti, dar sa instaleze driver pe 64 de biti
chiar chestia asta e foarte probabila la toate programele de instalare de drivere, nu se chinuie nimeni sa faca SI un program de instalare pe 64 de biti cand ala pe 32 e universal