| AleXandru0310 a întrebat:

Windows 7 sau 8.1 merge bine pe laptop.
Laptop ASUS X541U.
Acum am windows 10 Pro dar apar niste errori de genul 0xc000007b.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
Erorile de tipul 0xc000007b sunt cauzate de lipsa unuia sau mai multe programe ( runtime ) necesare rularii programelor / jocurilor.

De ce e nevoie de aceste runtime-uri?
Jocurile sunt programe complicate. Pentru a asigura o uniformitate pe intreaba platforma si pentru a nu creea de la 0 parti de cod care sunt folosite de sute de ori exista aceste programele care stau la baza programului / jocului.

In momentul in care tu instalezi jocul de pe Steam sau alta platforma runtime-ul ar trebui sa se instaleze automat. Daca asta nu se intampla va trebui sa le instalezi manual.

Care sunt aceste runtime-uri?
.net framework
Visual C++
DirectX

Alternativ le poti descarca pe toate folosind https://www.sereby.org/site/All%20in%20One%20Runtimes&lang=en

Daca tot nu functioneaza va trebui sa cauti exact versiunea si runtime-ul cerut de program.

Mult succes!

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

"Windows 7 sau 8.1 merge bine pe laptop?"

Windows 7 nu mai primeste actualizari de securitate, deci nu e recomandat.

Daca vrei sa schimbi windows-ul din cauza erorilor stai calm, si pe restul versiunilor vei avea aceleasi erori pana cand instalezi runtime-urile necesare.

| alexandru5678 a răspuns:

Windowsul 10 pro este cel mai bun in acest moment!