| AndreiuuMrrr a întrebat:

Windows 7 vs. Windows 8.1?

Răspuns Câştigător
| Dennisz a răspuns:

Windows 7 este cel mai compact si mai bine realizat sistem de operare!
Are tot ce iti trebuie, indiferent ca esti gamer sau internaut, plus de asta o compatibilitate extraordinara.
In schimb, daca vrei doar sa pierzi toata ziua pe net, retele de socializare, etc., este bun si windows 8.1.
Winodws 7 este si va ramane mult timp cel mai bun OS inventat.

14 răspunsuri:
| e36 a răspuns:

Ai auzit de ''windows 8.1, the broken one''. Ar trebui să înţelegi ceva. w 7 este cel mai bun os de până acum.

| ILuvRobloxButIDontHavBC a răspuns:

Windows 7. Are un OS foarte bun.

| AndreiuuMrrr explică:

Deci să rămân la Windows 7? happy

| djdani2010 a răspuns:

Am un laptop care accepta doar windows 8, desi voiam sa ii instalez windows 7.
Windows 8 mi se pare un windows bun, merita incercat happy

| Dennisz a răspuns (pentru AndreiuuMrrr):

Clar! Ramai la Windows 7

| heAdgN a răspuns (pentru AndreiuuMrrr):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 7 desigur!
Are o interfata usoara spre deosebire de 8.1!
Si este mai potrivit pentru gameri, office etc.

| DeyCj a răspuns:

Depinde de tine asta. Dacă ești gamer atunci ești condamnat la Windows-ul cel de calitate proastă, mai nou și mai praf și cu care Microsoft va știi tot ceea ce ai în Pc, legalitatea lui și ce aplicații ilegale ai(V TPM)(Windows 8)
Ca versiune de Windows
Windows 7 home premium, da©a ești user casnic
Windwos 7 Profesional daca ești profesionist, follosești softuri profesionale deidcate
Windows 7 enterprise
Daca ai o firmă IT și lucrezi cu Wirkstation-uri
Windows 8.Ideal pentru dispozitivele portabile ce ajung la oamenii de afaceri, ser remarcă prin faptul că datorita interfeței Metro poți accesa informații cum ar fi mailurile, starea vermii, navigare pe internet, multimedia, etc foarte rapid, si obține informații în timp real despre locația unde ești cu ajutorul Bing maps(rivalul Google Maps).
Deci pentru gaming, Enterprise și mai rauț office Windows 7.
Pentru dispozitive mobile destionate oamenilor de faceri Windows 8 este cel mai bun.Și eu daca aș fii un om de afaceri și aș călătorii mult aș fii deispus să îi plătesc licența.Pentru asta este super ok, și da cam nervirusabil deoarece daca îi criptezi partiția nu stochezi date(nici ju recomand să se facă asta) pe hard disc și nu îl furi este best deal.
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru djdani2010):

Dezactivează-i secure boot-ul din UEFI și vei observa că vei putea instala orice vrei pe el.
Calculatorul nu numai cu Windwos știe lucra, dar daca ești gamer ești condamnat la Windows.

| DeyCj a răspuns (pentru Dennisz):

Compatibilitate extrordinară. Infirm mitologia încă o dată.Eronat.De avea așa compatibilitate excelentă nu mai necesita driver pentru orice cuplezi la calculatoar.Asta în mod standard-o românesc.

| Dennisz a răspuns (pentru DeyCj):

Am uitat sa specific probabil ca nu ma refer strict la perifericele pe care le conectam la unitate. Prin compatibilitate m-am referit strict la partea software, (jocuri, programe).

| DeyCj a răspuns (pentru Dennisz):

Acolo de acord cu tine 99%.De exemplu da cele comerciale ca jocurile aplicațiile dedicate profesioniștilor 100% numai e Windwos vor rula, dar știi de ce?
Deoarece Microsoft deține monopolul la limbajele de programare în care se scriu acestea iar daca acreva comentează Mafioții de la Micvrosoft le va distruge afacerea retrăgându-l licențele, adica dreptul de utilizare a acestora=firmă de IT în faliment.

| Dennisz a răspuns (pentru DeyCj):

Bine punctat aici.

| maxpaynelol a răspuns:

Ca veti voi pc-ul praf si nu va merge windows 8.1 spuneti ca 7 e mai bun? Eu am procesor Intel Core i3 4160 3, 6ghz, 4gb ram ddr3, 500gb hdd, placa video Sapphire Radeon R9 270 OC 2GB GDDR5 256, o configuratie decenta pentru gaming.Am testat amandoua Windows-urile(amandoua cumparate). Windows 8, 1 boot restart in 30secunde(cu multe aplicatii care se deschid la start) iar Windows 7 in 40 secunde(cu aceleasi aplicatii care se deschid la start).Am testat si in jocuri.NFS Rivals pe ecran 19inch rezolutie 1440x900 setari maxime, jocul original de pe Steam.Pe Windows 8.1 cu 60FPS si pe Windows 7 cu 45-50fps mereu. Windows 7 consuma mai multe resurse si e optimizat mai prost ca Windows 8.1.