| anonim_4396 a întrebat:

Windows 8.1 se poate instala pe orice PC? Sau instalarea lui depinde de componentele calculatorului? Aceeasi intrebare si pentru Windows Vista, 7 si 8.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

In principiu daca ai 1 G de memorie si cam peste 1 GHz frecventa procesor, 20 GB hard disc liber, iti va merge.

Daca intrebi daca acelasi Windows se poate instala pe mai multe sisteme, ai dreptate: nu se poate din cauza autentificarii ce este bazata pe componentele sistemului.

Daca vrei sa instalezi acelasi OS pe toate masinile, iti recomand Ubuntu Linux ce se instaleaza gratuit si va primi si actualizari gratuite (iti trebuie doar o conexiune la internet). De asemeni ai parte si de programe Office incluse pe langa browser sau player de muzica.

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Dar sa zicem ca sistemul permite instalarea Windows 8.1... insa va permite vechile Drivere pe care le am pe CD-ul Computerului, inclusiv va accepta de exemplu programul Camerei Web sau al imprimantei ....etc.

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Windows 8 are mult mai multe drivere. Nu iti va trebui vechiul CD, dar poate iti va trebui conexiune la internet...

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De instalat se poate dar nu va functiona bine daca pc-ul sau laptop-ul nu are caracteristicile tehnice cerute de varianta pe care o instalezi.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar sa zicem ca sistemul permite instalarea Windows 8.1... insa Windows 8.1 va permite instalarea vechilor Drivere pe care le am pe CD-ul Computerului, inclusiv va accepta de exemplu programul Camerei Web sau al imprimantei ....etc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

W.8 va instala driver-ele necesare de pe internet.

| neutrino a răspuns:

In functie de configuratia unui calculator, acesta poate rula sau nu un anume sistem de operare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor! Nu stiu cui sa dau funda! Insa v-am dat voturi tuturor...

| DanielVălean a răspuns:

Depinde normal de proprietatile calculatorului, de procesor de memoria RAM de tot.

| Yellow94 a răspuns:

Merge dar sa sa fie RAM-ul de la 1 gb in sus ( recomandat e 2 gb) si procesor de 1, 5 Ghz minim.