| xGamerZ212 a întrebat:

Windows defender de la windows 10 chiar detecteaza virusii?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

E bunicel, dar eu gasesc mai multi decat el, pe incercate.
Avast mai gaseste vreo 2, ce raman dupa Nod32.

Care parte din "Piesa dintre monitor si scaun e cel mai sigur si performant antivirus" nu o intelegi?

| flixbuster a răspuns (pentru NLS):

Iti recomand o documentare legata de drive-by download web attack.

Poti incepe de aici: http://news.sophos.com/......fographic/

| gelu1970 a răspuns:

W defender detecteaza un rahat.

| xerxes1 a răspuns:

O parte din ei.
Nod32 restul.

| flixbuster a răspuns:

Da, detecteaza si pentru un utilizator "linistit" (= fara piraterie de nici un fel) isi face treaba foarte bine.

Antivirusul este doar un vector de protectie. Suplimentar mai e nevoie de:
- Windows instalat corect;
- Folosire utilizator limitat pentru operatiuni zilnice (fara login cu user administrativ never-ever);
- Firewall activ;
- Update-uri la zi;
- Full backup periodic in cazul in care ceva din punctele anterioare merge prost.

| alexboss2020 a răspuns:

Da,dar nu chiar pe totii, daca intri pe toate site-urile si descarci tot felul de prostii este o normal sa aiba scapari!

| NikusorGabriel a răspuns:

Da, il recomand.