| alex2009 a întrebat:

WIndows sau ubuntu (Linux) pot instala ubuntu pe un pc care arata cam asa: intel (R) pentium(R) 4 CPU 3.00 GHZ
3.00 GHZ. 512 MB of RAM? Va rog imi puteti da o lista cu softuri ce merg instalate pe Ubuntu? Dezavantaje - avantaje linux - windows? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Parerea mea:

Dezavantaje Linux: n-ai sanse la jocuri(nu ma refer la ceva de genul Solitaire) + ca daca n-ai mai folosit niciodata o distributie de Linux iti va fi cam greu sa te acomodezi sa-l folosesti ca sistem de operare primar. Eu intotdeauna l-am avut dual-boot cu Windowsbig grin. Si inca multe softuri indispensabile care exista pe Windows si daca exista pe Ubuntu(daca exista macar alternative) sunt cam facute cu picioarelebig grin, parerea mea, nu-si da nimeni interesul pe gratisbig grin
Avantaje: Ce sa zic despre Ubuntu, daca s-ar interesa producatorii de drivere si de jocuri de acest sistem de operare atunci n-ar mai fi nevoie de Windows, dar crede-ma ca daca se va ajunge sa aiba Ubuntu suport excelent pentru jocuri cum are Windows DirectX, parerea mea e ca Ubuntu nu va mai fi free of charge, open-source, GNU/GPLtongue,
Cat despre softuri pentru Ubuntu, stai linistit ca vine cu destule la pachet(si gratis evident). Nu vei mai avea Yahoo! Messengerbig grin. Dar exista alternative. Pe mine oricum ma dezgusta tot ce tine Yahoo! prefer G00gle sau Micro$oft. Chiar ti-as recomanda ultima versiune Ubuntu 10. 04, merita! Ai putea s-o instalezi prin Wubi(din Windows).
Ai sanse sa ti se "miste" mai bine ca XP.
Daca nu esti prea curios ramai la Windows XP SP3winking. Windows Vista a fost de tranzitie, n-are rost sa stii de el, cat despre Windows 7, doar daca ai resurse: minim 1 GB RAM, un CPU dual-core, placa video decenta (Pixel Shader 2. 0 - DX 9. 0 - minim 128 mb RAM, preferabil bus width 128 biti)

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Instaleaza-ti windows, e mai bun, si ubuntu e foarte bun dar eu contez pe windows;)
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t185073.html
http://adriansilimon.blogspot.com/......je-si.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows Vista poti Windows 7 nu recomand cere minim 1 GB iar la 512 se misca foarte greu.
Si ubuntu evident ca merge instalat Ubuntu.

| GeorgeJr a răspuns:

Linux rulz windows sucks, parerea mea.Cum spunea si aero ai si avantaje si dezavantaje, insa eu ti-as recomanda sa inveti ceva unix apoi sa il si probezi, nu am mai folosit windows cam de juma de an, uneori cand am chef de cate un joc mai intru pe win 7 ca il am dual boot cu ubuntu LTS...recomandarea mea ar fi sa ramai la win xp si sa iti sacrifici timpul sa iti improspatezi memoria si cu altceva decat windows.Vei avea parte de o mare surpriza, te asigur eu.bafta!