| denysweet a întrebat:

Windows vista este mai bun decat windows 7? eu cred ca da.Am cd orginal cu licenta de la windows vista iar la windows 7 am doar copie si plus cu nu imi merge bine calculatorul ca m-i-am schimbat windows-ul si nu imi place deloc cu merge, as vrea sa-mi pun din nou windows vista dar nu stiu cum dau funda pentru cel mai bun raspuns dati si voi un tutorail

Răspuns Câştigător
| Alex_2741 a răspuns:

Frate sau sorahee hee tongue.Joke. Deci Vista e de 7 ori mai bun ca Win 7happy. Crede-ma. am si eu Vista Home Basic cu licenta tot frumos:X. 7 am incercat si eu si nu ma lasa sa fac unele chestii. si am luat 7 super bun fara bug-uri fara nimic. il aveam de la un prieten happy era original numai ca nu mi-a dat si licenta ca nu stiu ce licenta avea putea sa o foloseasca doar de 10 orithinking nu am mai auzit dar in fine. asa si nu imi place win 7. e copie dupa Vista numai ca are cateva efecte in plus si iti ocupa mai mult din ram. Ramai la Vista. Ciao

13 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Ai intrebat daca Windows Vista e mai bun ca Windows 7.

Raspuns: NU!

Ai cd original cu licenta de la Windows Vista iar la Windows 7 ai doar o copie si plus ca nu-ti merge bine calculatorul

Raspuns: Ca e o copie, ca e original, n-are importanta! Ca merge calculatorul greu, poate doar asa ti se pare, sau poate chiar iti merge, dar nu e din vina lui 7!

Ramai la Windows 7, obisnuieste-te cu el!
Windows 7 e succesorul lui Windows Vista, nu doar o copie dupa Vista, mai degraba e o editie mai rafinata de Vista!

Din toti utilizatorii de Windows 7, tu esti printre primii, poate chiar primul care observa ca Windows Vista e mai bun ca Windows 7. Mai sa fie, o sa aud intr-o zi ca va zice unul ca Windows 95 e cel mai bun cu sigurantalaughing!

| Aero a răspuns:

Wow uita-te la raspunsul ala castigator. GOD HAVE MERCY! These kids certainly don't know what they are talking about.

| sinblade27 a răspuns:

Sa iti spun ce inseamna windows 7 e facut pe structura de vista dar optimizat pentru performanta. in orice statistica luata windows vista este la coada listei dupa xp si windows 7.
pentru windows 7 evita versiunile pre rtm o sa iti mearga prost ca sa vezi ce versiune ai dai fereastra +r si scrii dxdiag si vezi sa ai versiune 7600

| Ancestralsoul a răspuns:

Vista a fost un esec total pentru Microsoft. Windows 7 este vista, dar au reusit sa il faca uzabil, sa nu toace sistemul aiurea, consuma mai putine resurse.In primul rand momentan la baza este tot windows xp.Nu exista inca argumente plauzibile sa trecem la vista sau 7.Suportul pentru xp sp3 va ramane activ pana in 2014.Vista va deveni istorie inaintea xp-ului.Pana si producatorii de soft si jocuri inca ofera suport si compatibilitate cu xp.Cat despre cei care spun ca stiu ei ca 7 sau vista e bun ca il au si e perfect sau ca e frumos nu am nimic de comentat, fiecare pune ce vrea.Am un amic cu o rasnita de comp si are milenium.Personal folosesc xp 90% din timp, iar 7 pur si simplu ca test si acomodare.Inca are probleme cu anumiti driveri si destule softuri. Unele jocuri nu merg pur si simplu. Abia dupa ce va aparea service pack 1 final atunci se vor rezolva aceste mici probleme.Probabil ca in maxim doi ani vom fi"fortati" sa trecem pe win 7.Cred ca xp-ul va ramane cel mai longeviv sistem de operare scos pe piata de microsoft.Preluare de pe liviumihai.ro :
Ambele Service Pack-uri sunt deocamdata in teste insa asta nu i-a impiedicat pe cei de la Devil Mountain Software sa faca un test comparativ intre Windows XP SP3 si SP1 pentru Windows Vista.

Concluziile testului sunt dezarmante. Pentru acelasi test, pe acelasi sistem, Windows XP cu SP3 a avut nevoie de numai 35 de secunde in timp ce pe Vista cu SP1 a durat 80 de secunde. Poate n-am inteles bine… un sistem de operare cu 6 ani mai vechi este de peste doua ori mai rapid decat ultimul racnet in materie de Windows? Microsoft, you have a problem!

Primul Service Pack pentru Windows Vista aduce un spor de performanta de mai putin de 2%, in timp ce Service Pack 3 imbunatateste performantele XP-ului cu SP2 cu 10 procente.Si asta era acum aproape doi ani.
Ca o completare:Windows XP a fost lansat la 25 octombrie 2001 şi până în ianuarie 2006 a fost vândut în circa 400 de milioane de exemplare.Si inca va rezista pana in 2014.Asa ca alege.Succes.

| mugurel021978 a răspuns:

Eu va raspund cu o intrebare, daca Vista e mai bun ca 7, de ce s-au mai chinuit sa scoata Windwos 7. Mai bine uitati-va in substratul problemei, sa vedeti portile de intrare uitate deschise la Vista si multitudinea de Gb care ii ocupa Vista. Cumparati Win 7 cu licenta.va fi o experienta placuta, daca vrei Windows. daca nu ramai in lumea noastra si continua pe cele cateva sute de mega care le ocupa cea mai stufoasa distributie de Linux laughing

| MisleadMagic a răspuns:

Personal prefer Windows 7, dar daca vrei sa repui Windows Vista trebuie sa formatezi partitia cu Windows atunci cand intri in boot si pe urma reinstalez normal, in mare parte dai next, next, next.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms de fundita happy dar voiam sa spun ca si ceilalti au dreptate dar nu in totalitatehappy. uite de ex PC meu merge mai bine cu vista decat cu orice alt windows. Mugurel ai dreptate laughing) Linux Forever laughing). am incercat si eu Linux de cateva ori e chiar super :X. oricum la mine Vista merge mai bine ca XP. sau 7 happy sincer va spun si nu mint. Oricum daca tu esti multumit de Vista mergi pe Vista nu trebuie sa te iei dupa parerile noastre fiecare are o parere despre un anumit tip de windows happy. Tu mergi inainte pe Windows care iti merge mai bine si care iti place tie happy. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care au 4 GB de ram pe x86, windows-ul( vista sau 7 ), ii foloseste decat 3. 25 GB de ram, si din astia mananca cam 1 gb de ram

Aici un program foarte folositor care sa va foloseask toti 4 gb de ram:

http://uploading.com/files/3cce227m/Ready%2BFor%2B4GB%2521.rar/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al instalezi sinplu si formatezi tot]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat! Windows 7 are cerinte mult mai mari ca Vista si merge greu pe sistemele in care Vista merge smooth. O mare teapa de la Microsoft pentru a face mai multi bani. Apare Windows 7 dupa 3 ani de la Vista si spun ca e mai light decat predecesorullaughingam testat si nu cred.

| loove_5215 a răspuns:

Hey mi-ai furat poza`!laughing

| Paul260 a răspuns:

Am un pc procesor 1. 8 Intel 2 core ram 1. 5 placa video 256 hdd de 200 mere windows 7

| sergiuanton a răspuns:

Eu am windows 7 de 1 an si sunt foarte multumit. Parerea mea 7 este mult mai bun