| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Dupa ce am lovit unitatea pc-ului cu piciorul din greseala, intai s-a blocat tot ecranul, apoi cand incercam sa o pornesc, se oprea imediat singura, iar acum desi sta pornita unitatea, nu imi afiseaza nimic pe ecran. Oare ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Desfa capacul PC-ului si vezi daca se invarte ventilatorul cooler-ului procesorului.
Daca nu se invarte, sau porneste pentru foarte scurt timp, atunci ai un scurtcircuit la careva conexiune.
De asemenea, si sursa de curent poate fi defecta sau slaba.

2. Opreste unitatea, desfa placa video si conexiunile de pe ea, dupa care aseaza-le inapoi cu grija, sa faca bine contact. Placa video este ceea mai sensibila la socuri mecanice, mai ales daca nu sunt fixate strans, si cu surub.

3. Scoate si pune inapoi, pe rand, fiecare placuta de memorie RAM. Cand montezi inapoi, apasa-le bine si inchide si clapetele de fixare din capetele lor.

4. Urmareste daca sistemul nu scoate semnale sonore de averie (serii de coduri Beep scurte-lungi).
Daca se aud asemenea beep-uri, atunci codul (care se repeta) indica defectul.

5. Daca nu te descurci, apeleaza la un specialist /service.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verifica pozitia placii video (daca este placa dedicata) in slot, apoi daca este bine pus cablul de semnal in mufa placii video. Daca totul e bine si totusi nu merge monitorul, cumpara-ti alta placa video!

| Emazio a răspuns:

Cred ca ai deranjat ceva la placa video in cel mai bun caz, sau un conector ceva, monteaza pc-ul de la 0 si vezi daca ai rezolvat.
Da dubios pc mai ai, eu dadeam pumni si picioare in unitate timp de ani de zile si nu a patit nimic.

| NLS a răspuns:

Scoate HDD ul și testează cu altul funcțional.

Desigur ca se poate defecta placa video, sau se mișcă plăcuțele de RAM in soclu, DAR în urma unui soc, (pc ul pornit) prima piesa care se defectează e HDD ul.
Uneori ajunge sa introduci apărătoarea aceea mica dreptunghiulara (masca ) carcasei din dreptul unității optice, și de la acel click, se duce HDD ul.
Am pățit asa ceva în 2010.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica sa nu se fi blocat butonul in carcasa si sa ii dea force shutdown imediat dupa ce porneste.

| StruțulSuprem a răspuns:

Ai omorat PC-ul, probabil. RIP!