| Dinu_Mario_2000 a întrebat:

Acum cateva saptamani mi—am luat un card de memorie de 16 gb.L—am bagat in telefon si dupaia m—am dus la stocare sa selectez Card SD si cand dau sa instalez ceva imi spune ca nu am memorie desi e de 16 gb.Am dat la securitate si zicea „instalati pe cardul sd" si degeaba ca spunea ca meniul principal nu este inițializat.Imi poate spune cineva cum rezolv? Dau funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că ai un telefon cu minim Android 4...
Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă - la majoritatea telefoanelor sad
Iar aceasta este destul de mică...
Deci, va trebui să faci puţină "curăţenie" prin telefon ( pentru a elibera din memoria internă )!

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

La acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului.
Eventual, să-ţi cumperi un SD card extern compatibil ( preferabil cât mai mare, acceptat ) şi să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagi sd cardul intr-un adaptor la laptop.Mergi la My Computer, alegi sd cardul, dai click dreapta pe el si apoi bifezi quick format.Mai sus alegi varianta NTFS pentru ca sa poti vedea si filme din el. Dupa ce ai facut asta dai START, vei fi anuntat ca ti se va sterge tot din el, dai ok apoi astepti nitel si gata.Il scoti si il bagi in telefon. Probabil se poate formata si direct din telefon dar nu stiu pasii.
Deci cardul tau sd trebuie formatat in NTFS, daac vrei sa vezi si filme, daca nu, formatezi in FAT 32.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

My computer -click dreapta pe card-format.