| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile mi-am luat un Sony Xperia U. Sunt multumit de el, dar am o dilema: la memorie interna spune spatiu total 3.98 GO si spatiu disponibil 3.55 GO, iar la memorie telefon arata ca are spatiu disponibil 1.50 GO.
Care e diferenta intre cele 2 (memorie telefon si memorie interna)? telefonul nu are slot pentru microSD. Unde se salveaza aplicatiile din android market?

Răspuns Câştigător
| TheTimeKiller a răspuns:

Cei de la Sony au adaugat aplicatii preinstalate. Aceste aplicatii iti iau din memoria telefonului. Nu merg sterse(am incercat si eu). Temefonul are 8 Go toata memoria, 4 pentru OS(sistem de operare) si 4 pentru utilizator(3.98 go aia care spui tu).1.50 go poate fi spatiul care il are pentru numere de telefon, mesaje salvate etc.(parte de telefonie) tie iti mai raman 2.50 go. Totusi cred ca se poate imprumuta din memoria acordata pentru numarul de telefon si restul. Nu cred ca o sa ai probleme cu memoria pentru ca aplicatiile sunt destul de mici si iti garantez ca nu o sa ai nevoie de multe aplicatii pentru ca pe Sony xperia U OS-ul are destul de mult lag cu multe aplicatii. Cred ca o sa te limitezi la cateva aplicatii. Telefonul oricum e bun e de nota 7/8 desi eu prefer Samsung am un xperia Go si merge bine, nu am probleme cu memoria.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Memorie totală = 8 GB

Memorie disponibilă user = 4 GB ( acei 3, 98 )

Memorie ocupată/rezervată de/pentru sistemul de operare Android = 4 GB

Memorie GOALĂ = 1, 5 GB ( cei care spuneai şi tu ), cred că e rezervată pentru partea de telefonie; sau e posibil ca memoria să fie partiţionată şi pe acest segment de 1, 5 să se instaleze aplicaţii/video descărcate de pe net, iar pe cei 2 GB să se instaleze aplicaţiile din Market.

Restul = diferenţa dintre 3, 5-1, 5 = 2 GB este ocupat de aplicaţiile/jocurile instalate ( sau care vor fi instalate ) pe telefon.

Aplicaţiile/jocurile descărcate de pe net ( inclusiv cele din Market ) se instalează pe spaţiul disponibil ( posibil partiţionat, aşa cum spuneam mai sus ).

Toate cele bune.

| DJMikeGMC a răspuns:

De obicei se salveaza in memoria de 1, 5
dar cred ca le poti copia din manager pe memoriA mai mare