| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma, va rog, cum se incarca corect bateria la un telefon nou? Am primit un Samsung A50 nou si are bateria incarcata la jumatate. Ce pasi trebuie sa urmez ca sa incarc telefonul corect in primele zile?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Consumi pana la 20-25% apoi incarci bateria pana se incarca complet (fully charged si ledul devine verde... daca are led, S8+ al meu are)

evita CAT POTI sa se inchida telefonul ca nu mai are baterie (regula generala la toate bateriile cu Litiu), si, daca poti, nu il lasa in priza prea mult dupa ce termina de incarcat

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pasul 1 și ultimul: Bagi in priză, când tel-ul zice că e incărcarea complet, scoți și gata.

Restul sunt BASME de pe vremea lui pazvante-chioru-ce-avea-un-telefon-nașpa

| InstructorDeIubire a răspuns:

Incarca-l pana la 100% si dupa descarca-l pana la 0%. Fa asta de 3 sau 4 ori ca sa formatezi bateria.

| Zenzen a răspuns:

Descarca-l 15%, apoi incarca-l 160 minute, si ca sa-i pastrezi durata de viata, repeti etapa de fiecare data