| bogdan324 a întrebat:

Am conectat un pc la un tv fullhd, i-am bagat windows 10 si s-a vazut perfect,imagine incadrata cum trebuie si imagine clara,dar dupa ce I-am bagat driverele la placa video imaginea este putin mai mare si depaseste marginile monitorului,adica este putin zoom in imagine,in plus se vede putin neclar,am incercat din NVidia control panel sa dau resize la imagine,dar degeaba, imaginea se incadreaza dar se vede si mai neclar dupa.placa este un gtx 1060, cum pot rezolva asta? Am incercat sa intru in setarile televizorului dar nu vad nicio optiune de incadrare a imaginii

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Modifica rezoluția video a placii la rezolutia TV-ului adica la 1900x1000 px (aprox) dacă TV-ul tău e full HD. Dacu nu e full HD atunci scade rezoluția și va fi OK

| bogdan324 explică (pentru sierra1):

Am rezolvat, aparent trebuia sa caut mai in detaliu prin setarile tv-ului si am gasit setarea pentru aspect ratio, acum se vede perfect.

1 răspuns: