| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat de la cineva pe olx Samsung galaxy A6 si dupa 1 saptamana am probleme cu el, cand ma suna cineva sunt nevoit sa-l pun pe speaker ca sa-l aud si de la cine l-am cumparat nu mi-a dat nici un bon fiscal sau factura, este cineva atat de bun sa ma ajute si pe mine cu un bon fiscal, cineva care a cumparat A6 recent? Nu va costa nimic, eu il trmit direct in serivice la ei si pe ei ii intereseaza o copie, o poza a bonului fiscal, in care sa fie trecut data si produsul, atat, va rog frumos!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu te poate ajuta cu nici un fel de bon fiscal sau factura doarece, odată cu factura va trebui sa prezinți și garanția. Iar în garanție este lipit codul IMEI dezlipit de pe cutia telefonului. IMEI care este acelasi cu cel din interiorul telefonului. În cazul tău doar sa suporți cheltuiala (service) pe banii tai și pe viitor evita OLX pentru ca este plin de țepari.

| RobertMoon a răspuns:

Daca nu se potriveste IMEIUL de pe factura degeaba iti da cineva o fotografie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-i factory reset.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tovarase, bonul ala fiscal e asociat unui IMEI. Chiar daca nu iti apare pe bon, fii sigur ca toti comerciantii seriosi de la noi tin evidenta asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu are cum sa-ti dea bon fiscal, odata ce ai cumparat o vechitura, de la o persoana privata.
Bonul fiscal ti-l da numai magazinul, cand il cumperi nou-nout.
Asa este cand cumepri vechituri de pe olx, care pot fii stricate si nu ai nici o garantie.
Poti sa trimiti unde vrei tu telefonul, ca oricum platesti toaat reparatia lui!

| gelu1970 a răspuns:

Asta pățești când cumperi castane, și in plus...de mâna a doua.
In țările din vest nu trebuie să ai factura sau bon fiscal. Samsung cu IMEI știe unde și când a fost cumpărat. Deci, presupun că și in România cei de la Samsung procedează la fel.
Mergi cu telefonul la ei și vezi ce oferă garanția.
Trebuie sa mergi la Samsung, nu la service ce spun că lucrează cu ei.
In plus dacă telefonul e intact, și e in garanție, nu te costă nimic.
Insă asta rămâne de vazut.
Dacă a fost reparat intr-un gsm, adio garanție.

| AndySe19 a răspuns (pentru RobertMoon):

Mie imi trebuie doar bonul fiscal, banuiesc ca pe bon nu este trecut imeiul, ciudat, ca eu lucrez la asistenta pentru ASUS, si ASUS ul da garantie de la serial, orice firm poate sa vada garantia serialului, de cand sa fabricat si depinde de produs, 1 sau 2 ani de garantie, ciudat ca cei de la Samsung nu dau din imei, sau poate ca nu vor si insista pe faza cu factura sau bon fiscal!

| AndySe19 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mi-a schimbat vechitura pana la urma persoana de la care l-am luat, mersi frumos!