| Lusca1995 a întrebat:

Am cumparat un telefon nou, si bateria ma tine cam 4 ore, e din cauza ca nu am formatat bateria? Trebuia sa o las mai mult la incarcat prima data? Este un EVOLIO ONIX DUAL SIM

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele/tabletele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| BlackAndWhite1 a răspuns:

Las-o la incarcat pana e full bateria apoi il folosesti

| Lusca1995 explică (pentru BlackAndWhite1):

Asa fac de 2 zile, si se duce bateria in 4 ore

| Nede a răspuns:

Nu conteaza cat ai lasat'o prima data daca s-a incarcat 100%. In cazul in care telefonul este nou si cu bateria full nu te tine decat 4 ore fara sa il folosesti intens atunci mai mult ca sigur acumulatorul este defect si trebuie inlocuit.

| Lusca1995 explică (pentru Nede):

Nu il folosesc intens, dar in 2-3 minute daca il folosesc se 1% din baterie.

| Nede a răspuns (pentru Lusca1995):

In cazul in care Sorin are dreptate, iar bateria este de 1200 este normal sa te tina atat de putin. Ar fi trebuit sa te gandesti la asta inainte sa cumperi telefonul.

| Altadata a răspuns:

Bateri este de 1200 adica foarte slaba si nu trebuie formatat. Folosit intens sigur ca nu o sa tina mai mult de 4 ore.

| AlexToma a răspuns:

Pai prima oara cand cumperi telefonul stai pe ea pana moare si il lasi la incarcat 12h. Daca tot nu iti mareste viata bateriei inchide functiile inutile pornite ca GPS, WiFi(daca nu ai de unde), datele mobile daca nu le folosesti etc etc. Dar la o baterie de 1200 mah este destul de normal sa tina 4-6 ore. Funda? big grin