| Sandu3 a întrebat:

Am facut o actualizare de soft(prin OTA) de la Lollipop la Marshmallow utilizand un card de 16GB.Toate bune si frumoase pana cand am observat ca mai am o actualizare si am vrut sa o dau si pe aceasta numai ca telefonul imi spune ca nu mai are loc si vrea sa umblu in managerul de aplicatii pentru a elibera spatiu de stocare.Eu stiu ca fisierul noului Android instalat se sterge automat la final.Deci din cei 16GB mai are o gramada.Gresesc eu undeva? Mi-a scapat ceva si nu-mi dau seama? Ce legatura are cu aplicatiile? Alea sunt pe memoria interna iar scrierea implicita e pe card care are dupa cum am spus 16GB iar fisierul de Android de abia depaseste usor 1GB.Nu mai inteleg nimic...

2 răspunsuri:
| bogdan19946 a răspuns:

Salut, actualizare de sistem se descarca nuamai pe memoria interna a telefonului si aplicatiile chiar daca le muti pe cardul sd tot o sa ramana o parte pe memoria interna.

| Sandu3 explică (pentru bogdan19946):

Se descarca pe memoria implicita de scriere care poate fi memoria interna sau cardul micro sd.La mine e cardul micro sd iar dupa o actualizare OTA fisierul de 1GB care se sterge automat de pe card sau memorie interna la terminare.Din pacate am constatat la Marshmallow ca nu mai poti muta aplicatiile pe card ci poti transforma cardul in memorie interna.Deci cum a mers prima data si la o noua actualizare nu mai merge? Ciudat, nu?