| Samsung112 a întrebat:

Am instalat un custom rom pe Samsung galaxy s2 si nu mai pot upgrada prin kies.numarul de serie e 000000000000000. ce sa fac? ajutor!

2 răspunsuri:
| PuFiLiCi98 a răspuns:

Tinand cont ca ai schimbat softul, e un efect "advers" destul de obisnuit si normal. Recomand reinstalarea softului la o versiune "oficiala" via ODIN, de asemenea telefonul ar fi recomandat sa nu fie rootat. Problema ta este cauzata de faptul ca acum softul nu este oficial, iar kies detecteaza asta si nu te poate ajuta cu upgradeuri.

| GrigoRee94 a răspuns:

Adul la versiunea stock 4.1.2 via Odin si download mode.Softul il iei de pe Sammobile sau Samfirmware(ceva de genu). Totusi nu inteleg de ce ai nevoie de KIES pe un custom rom cand ai USB Debugging si iti da acces la ambele partitii sau altceva? happy Inainte de a mai pune un custom rom pe S2, documenteaza-te la riscurile la care iti pui telefonul.

Repet : Ca sa ti-l gaseasca KIES, ia o versiune de soft de ROMANIA si de la OPERATORUL de telefonie pe care esti tu pentru ca KIES sa ti-l vada si sa nu mai ai IMEI 0000000000000. Daca nici asa nu merge si iti arata imei 00000000000, e cam grava happy. Daca mai ai vreo nelamurire nu ezita sa ma contactezi