| anonim_4396 a întrebat:

Am inteles ca la iPhone daca dai reset la telefon, te pune sa bagi contul de l-ai avut inainte de iCloud si ca nu poti sa il vinzi decat cu contul de iCloud, e adevarat? Nu am avut iOS, decat Android si as vrea sa imi iau iPhone. Deci daca o sa vreau sa imi vand iPhone, ii pot scoate contul de iCloud si sa ii dau restart din fabrica si apoi apare din nou acel meniu cu logare cont sau creare cont sau parola uitata?

Răspuns Câştigător
| BlueRoby35 a răspuns:

Trebuie sa faci cativa pasi inainte sa vinzi un iphone, sa te delogezi de pe itunes, sa stergi chestiile de pe telefon din setari etc. Este foarte simplu. Habar nu am despre ce vorbesc cei doi care ti-au raspuns la intrebare, pentru ca niciodata nu am avut problema cu asa ceva, desi familia mea a schimbat total catre Apple acum 3 ani.

Ca sa fi sigur cand iti cumperi un iphone second hand, vezi sa fie ecranul alb care spune salut in mai multe limbi inainte sa il cumperi. Asta inseamna ca e resetat.

Inainte sa cumperi as recomanda sa intrebi daca proprietarul si-a dezactivat Find My Iphone din setari intai, daca zice nu sau ca nu stie, atunci fa-l sa se logheze din nou, sa mearga in setari, apoi la icloud si sa dezactiveze find my iphone. Si doar apoi in fata ta sa il reseteze din nou in cateva secunde. Daca proprietarul e om de treaba si cinstit atunci o va face.

In cel mai rau caz daca ti la vandut deja, intotdeauna sa ti legatura si numarul de telefon a fostul proprietar. Atunci poti sa ii zici sa intre pe icloud.com/find si sa dea click pe telefonul care ti la vandut, erase iphone si apoi Remove from Account.

Deci inainte sa cumperi un iphone second hand, intotdeauna fa proprietarul sa-l deschida intaii si sa vezi daca are ecranul alb si iti zice salut, hello, hola etc. Si dupa aia sa dea next sa vezi daca iti cere sa se logheze cu contul lor.

In nici un caz nu trebuie schimbata nici o placa sau piese din iphone atata timp cat esti vigilent si ti in contact cu cel care ti la vandut ca sa poti sa mergi la ei in caz ca intampini probleme de genul.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Da, nu poți să schimbi contul de iCloud. Trebuie să-i schimbi placa de baza; dar aceasta costă cât ai dat pe telefon la mâna a doua.
La Android poți să schimbi contul, să îl ștergi...

| TrustMeIKnow a răspuns:

Da si nu.
O mica poveste, cand un prieten acum 2 ani si-a cumparat un 5S, nu avea cont pe apple.com si i-am dat contul meu ca oricum nu mai aveam de gand sa imi cumpar iphone/mac/etc. totul bine si frumos pana cand imi da mesaj (trecuse 1 an si ceva) si ma intreaba daca am primit vreun sms cu un cod pentru a intra in cont ca isi resetase telefonul...problema a fost ca era numarul meu vechi de telefon si nu-l mai aveam si nici nu il mai stiam pentru ca macar sa il scot din cont de pe PC. Dupa ce am vazut ca nu pot face nimic sa il ajut, a 2-a zi s-a intalnit cu tipul care ii vanduse iPhone-ul si i-a facut ceva la telefon de a scos contul meu si a putut sa isi bage alt cont, ce i-a facut nu stiu.
Ce stiu este ca la anumite versiuni de iOS sunt anumite 'chestii' care le poti face sa faci bypass la anumite lucruri.
Acum am gasit astea:
https://www.technobezz.com/......yer-guide/
https://www.macworld.co.uk/how-to/iphone/remove-apple-id-iphone-3623338/

Nu le-am citit complet, dar cred ca ceva de genul e treaba.