| cxxyy a întrebat:

Am intrat din greseala pe un site si acolo imi arata ca a gasit viruși la mine in telefon... e adevarat ca imi poate arata pe un site random asta?

13 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E teapa lollaughing

| dannyel86 a răspuns:

E simpla strategie. Numai un antivirus iti poate spune daca telefonul tau e plin de virusi sau nu. Se apeleaza la aceasta metoda pentru a te convinge sa instalezi aplicatiile recomandate de site (insa chiar ele pot contine virusi). Cel mai util este sa descarci un antivirus de pe pagina oficiala a unui dezvoltator credibil.

| StrongHeart a răspuns:

Sigur că ai intrat din greșeală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar reclame care sa te facă sa instalezi ce aplicații vor ei. Aplicații periculoase poți descărca dacă și instalezi aplicațiile recomandate de ei.
Poți descărca gen malware, ransomware, adware, obfuscated, banker, CoinMiner sau pur și simplu HiddenApp

Malware - aplicații rău intenționate

Ransomware - îți blochează dispozitivul și criptează date

Adware - care afișează anunțuri în mod enervant

Obfuscated - aplicații care își ascund intențiile rău-voitoare

Banker - aplicații clonate asemănător cu cele ale băncilor din România și care fură date personale și date despre conturile din bancă.

CoinMiner - folosește dispozitivul pentru a mina cripto monedă și cu timpul afectează dispozitivul și bateria.

HiddenApp - aplicații pe care nu le vezi, nu știi că sunt instalate, însă vor rula în fundal și efectuează sarcinii rău-intenționate fără acordul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am pățit-o. Cel mai probabil este vorba de un scam. Dacă instalezi aplicația sau aplicațiile recomandate de acele pagini, cei care au inventat acele aplicații îți vor fura datele personale din telefon, vor avea acces la fotografiile tale, la agendă, mesaje, apeluri.
Recomandare: ieși cât mai repede de pe acel site.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu arata, e virus. La fel si cand apare ca ai castigat ceva.

| Anuket a răspuns:

Nu, nu-ți detectează virușii, închide taburile acelea.

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Acel website este construit pentru a păcăli oamenii. Acestea sunt construite prin html cat si css, si utilizează imagini gif. Sunt site uri false, având script cu care poate afla modelul telefonului. Dacă apasai acolo să descarci, iti copia în telefon un program ce le transmite lor toate datele, cât și cripta fisierele iar deblocarea costă o anumită sumă de bani.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Faptul că îți arată "virusi" e cheia sa îți instaleze malware in device. Închide imediat pagina si da un restart, NU da click pe nimic de genul.

| stefiiii3 a răspuns:

Iesi de pe acea pagina, daca nu merge inchide tabul. Aceia sunt de fapt virusii.

| Ødegaard a răspuns:

Nu, dă-i pe x

| Raluu1234 a răspuns:

Nuuu
Sa nu apeși pe asa ceva.
Îți bulești telefonul.
Sunt viruși

| mgkerik666 a răspuns:

Da, daca apesi pe aplicatii, vin rusii dupa tine. cu stima si cu respect MGK ERIK