| mdeni10 a întrebat:

Am intrat pe Facebook si m-a deconectat spunându mi ca este blocat temporar din cauza unor activitati suspecte si am schimbat parola si securizat contul. Mi a aparut apoi sa activez optiunea aceea conectare cu 2 factori ca sa fie mai sigur.Am dat acolo si ca sa o activez mi au trimis un cod prin sms, apoi inca vreo 5 sms uri la fel. Am activat si primesc încontinuu mesaje, dar problema e ca nu doar de la Facebook, ci si de la nr normale diferite, cu același cod. Am dezactivat o sperand ca se opresc mesajele, dar degeaba. Mi se pare ca Facebook are probleme. M am deconectat de vreo 2 ori sperand ca si revine, insa mi-a aparut notificare cum ca m-am conectat de pe un dispozitiv necunoscut. Am schimbat parola de 2 ori. Imi e spart contul sau ce se intampla? Va rog, daca se pricepe cineva sa mi explice si mie.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am impresia ca "ai luat" un malware, un virus, care ti-a furat parola FB.
Instaleaza-ti un antivirus, scaneaza-ti aparatul.
Dupa ce este "curat" iesi din cont pe toate dispozitivele unde ai fost conectat si intra iarasi in cont si schimba-ti iarasi parola. Vei primi cod de confirmare prin e-mail sau telefon pentru confirmarea ca esti intr-adevar tu posesorul contului.

| mdeni10 explică (pentru Bula):

Am tot scanat cu acel avast, dar zice ca e ok.Vad ca n am mai primit mesaje dupa zecile de aseara si acum cand ma deconectez si intru iar nu mi mai apare notificarea aia. Oare e ok acum sau sa mai schimb parola, reinstalez aplicatia?laughing

| Bula a răspuns (pentru mdeni10):

Doar sa schimbi inca odata parola, dar dupa ce te-ai deconectat si de pe PC, tableta, telefon etc.

3 răspunsuri:
| micaanonima a răspuns:

Cred că îți spărsese contul, și eu intrasem pe contul meu de pe 2 tel și îmi zicea că conectarea e suspectă