| AndraSweet97 a întrebat:

Am Iphone 3gs si nu imi mai citeste cartela. Imi zice "niciun serviciu", faza e ca alte cartele imi merg...Nu stiu ce sa m-ai fac... Vi s-a intamplat? Tin sa precizez ca nu i-am facut nimic, sa il scap din mana, sa imi cada in apa. Nimic.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ciudat!
N-am idee din ce cauză telefonul nu o recunoaşte.

Oricum, cel mai simplu e să schimbi cartela cu una nouă ( cu acelaşi număr ), dar ÎNAINTE de asta să-ţi faci un backup la contacte ( deoarece cartela nouă va fi goală ).

Sau, mergi la un Service, dar NU cred să fie o problemă din telefon/setări...

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, s-a defectat cartela ( s-a demagnetizat, s-au uzat contactele, etc. ).

Încearcă respectiva cartelă în alt telefon şi DACĂ nu merge, atunci este defectă.
Va trebui să mergi cu ea la operatorul de telefonie şi ţi-o schimbă cu una nouă, cu acelaşi număr de telefon ( în funcţie de operator, e posibil să ceară până la 20 lei ).

Toate cele bune.

| AndraSweet97 explică (pentru bursuc001):

Cartela mea merge in alt iphone, tot 3gs. Doar la mine nu merge.

| AndraSweet97 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Chestia e sigur de la cartela, am bagat o alta cartela si mi-a citit-o... Dar am bagat si cartela mea in alt iphone si a mers...E ciudat.

| bursuc001 a răspuns (pentru AndraSweet97):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Exact asta spuneam şi eu : este ciudat că nu-ţi citeşte cartela, dar ea este bună ( totuşi )...
Cel mai simplu e s-o schimbi.

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru AndraSweet97):

Ciudat!
N-am idee din ce cauză telefonul nu o recunoaşte.

Oricum, cel mai simplu e să schimbi cartela cu una nouă ( cu acelaşi număr ), dar ÎNAINTE de asta să-ţi faci un backup la contacte ( deoarece cartela nouă va fi goală ).

Sau, mergi la un Service, dar NU cred să fie o problemă din telefon/setări...

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Schimba cartela poate sa zgariat si de aia nu mai merge.Pa,pa