| Furnicuta000 a întrebat:

Am luat un Samsung A6 (2018) de la eMAG. Merge foarte bine doar ca am intrat la setari si la utilizare baterie pe primele 3 locuri sunt stare de veghe, sistem Android, dispozitiv in repaus si astea consuma destul de mult din baterie. Adica daca il las peste noapte il gasesc cu -6 sau -7 % din baterie.
Nu se poate face ceva? Asa sunt toate telefoanele cu Android (eu am avut iPhone pana acum)?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Gradul cu cat scade incarcarea bateriei depinde de capacitatea bateriei si de consumul telefonului.
Telefobul consuma mai mult daca are functii "mancatoare de curent" pornite (wi-fi, bluetooth, camera, localizare), precum si aplicatii mai mari si sofisticate pornite (jocuri mari, player-e, aplicatii care functioneaza permanent online etc.

Solutia este sa opresti toate functiile si aplicatiile pe care nu le folosesti.
Consumul de curent va scadea semnificativ.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Asta am facut de prima data. Am dezactivat absolut toate aceste functii de care nu am nevoie si care mananca mult din baterie. Inclusiv luminozitateae la minim.
Ma interesa daca se poate face cumva (vreo setare ceva) sa nu se mai descarce cand e in repaus, nici wi-fi nu il las pornit, nimic.

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, il opresti complet (mai ales peste noapte). happy

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Asa se întâmpla la toate telefoanele cu Android? Sa îl returnez? E normal ca aceste 3 chestii sa consume in total 10-15% din baterie? Ca pe IOS nu am văzut așa ceva.

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Si la iOS ai consum, dar mai putine aplicatii iti ruleaza in acelasi timp.
In plus, si bateriile sunt ceva mai puternice.

6 răspunsuri:
| SkenWell a răspuns:

E posibil de la Aplicatia Always On Display.

| Furnicuta000 explică (pentru SkenWell):

Nu am asa ceva dar mersi oricum.