| miriciavoivod a întrebat:

Am niste draci de nu imi vine sa cred.

AM DEZACTIVAT CU ATENTIE SI APOI M-AM PLIMBAT PRIN TOATE CONTURILE DE GOOGLE (am vreo 4) si am verificat daca in play store este trecut in fiecare cont "Don't auto-update apps".

IN CONTINUARE MI SE UPDATEAZA APLICATIILE, azi mi-a mancat 0.5G de internet pe 4g, SI MA DOARE crying

Deci, intrebare:

CUM DEZACTIVEZ UPDATE LA APLICATII... DEFINITIV?!?

Totusi, NU pot sa tai internetul de tot, AM NEVOIE, de asemenea si eu m-am gandit ca poate face update la chestii importante, NICI PE DEPARTE, face update la jocuri angry crying((

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai daca nu joci jocurile respective, dezinstaleaza-le. E atit de simplu. Si mai e o setare foarte utila - update apps on WiFi only.

| miriciavoivod explică (pentru GabiDumitrescu):

Am 200 de jocuri tongue
nu am chef sa incep sa dezinstalez, doar pentru ca stau prost cu netul luna asta

iar MAGARIA e ca ar trebui sa nu faca treaba asta!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru miriciavoivod):

Si CITE JOCI? Daca incepi cu chef si povesti... ai 12 ani, cit?

| miriciavoivod explică (pentru GabiDumitrescu):

Intr-adevar am instalat o tona de jocuri doar ca sa vad cu ce se mananca, si acum imi e lene sa le sortez, iar cand aveam wifi mi se rupea

dar, man, imi pare rau, dar schimbi subiectul, aici era vorba despre cum fortez google play sa nu mi-o mai traga, google play mi-o trage, nu jocurile, asa ca, ai vreo idee?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru miriciavoivod):

Da, cum ziceam mai sus, setezi sa isi faca update DOAR pe WiFi, simplu. Si dezactivezi autoupdates, desigur. Toate disponibile in setarile Google Play, desigur. Ai acolo doua optiuni magice care se cheama Auto-update apps si App download preference. Si vezi si la prima optiune din settings, Notification settings, ai niste treburi pe care vrei sa le debifezi.

| miriciavoivod explică (pentru GabiDumitrescu):

Am rezolvat, nimeni nu a stiut rezolvarea
mi-am platit factura la digi big grinbig grinbig grinbig grin
acum am 102 aplicatii care se updateza rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru miriciavoivod):

A, deci tu intrebai aici ca sa te afli in treaba, in loc sa iti platesti factura. Legat de setarile din GP la care trebuia sa umbli, eu sigur am raspuns bine fiindca nici mie nu mi se updateaza aplicatiile de capul lor, verific eu manual din cand in cand.

| miriciavoivod explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu CHIAR
ideea e ca nu mai aveam wifi
si TOTUSI intrebarea era legitima, pentru ca TOTUSI play store mi-o tragea

deci, problema s-a rezolvat, dar nu si raspunsul la intrebare tongue

DE CE updata pe 4g cu toate setarile puse sa nu updateze nimic si cum pot sa opresc asta?

insa acum ca nu ma mai arde, nici nu imi pasa prea tare de raspuns big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru miriciavoivod):

Pai nu aveau cum. Sigur una dintre setari nu era pusa cum trebuie. Si eu patisem la un moment dat cand am vrut sa dau disable la automatic updates... a trebuit sa revin la setari de vreo 3 ori pana le-am rezolvat pe toate.

| Wr3nch a răspuns:

laughing) O intrebare ar fi de ce ai patru conturi diferite, Trecand peste asta unele jocuri descarca updates cand le dai drumul (PUBG Mobile a descarcat un patch de 134 de mb ieri). Plus ca juma de gica nu e mult cand ai 50 bonus la cea mai ieftina optiune de la Orange. Sau ai abonament? laughing

| miriciavoivod explică (pentru Wr3nch):

NU le-am pornit, am "download manager" si daca dau pe el se duce in play store, nu in joc

si am 4 conturi diferite pentru diverse jocuri si diverse mail-uri
nu imi place sa intru pe site-uri de rahat cu contul de mail principal
iar uneori mai trisez in niste jocuri online, si mai imi schimb mail-ul... big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Abonamente Digi.Mobil aici. Cu netul lasat doar pe date mobile si tot nu consum nici macar 20 GB lunar orice as face... bine, nu ma apuc sa torentez serii TV pe telefon, desigur.

| Wr3nch a răspuns:

La un moment dat tot trebuie sa faci update si daca nu ai Wi-Fi tot acolo esti.

| miriciavoivod explică (pentru Wr3nch):

Free wifi, la un prieten, etc... gasesc eu
alta mancare de pestewinking