| anonim_4396 a întrebat:

Am o cartela Orange la care scrie ca mai este activ pana la data 1/1/2022. Dar dupa data cutare intru in perioada de gratie sau imi pierd numarul? Ultima data a fost incarcat aproximativ 6 luni inaintea datei expirarii

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intri in perioada de gratie

Încă de la activare, cartela ta Orange PrePay beneficiază de:

60 de zile perioadă de activitate, în timpul căreia poți efectua apeluri, poți trimite SMS sau poți accesa internetul.
360 de zile perioada de graţie, în timpul căreia poți doar să primeşti apeluri şi SMS.
Perioada activă a creditului inițial începe din ziua activarii cartelei SIM, ora 00:00.

Perioada de activitate şi perioada de graţie se pot prelungi la fiecare reîncărcare, în funcţie de valoarea reîncărcată, dar cumulat, nu se pot depași180 de zile de perioada de activitate sau 360 de zile de grație.

Chiar dacă mai ai credit în contul tău PrePay dar te afli în perioada de grație îl vei putea folosi doar dacă faci o nouă reîncărcare.

Poți verifica perioada activă și de grație a contului tău in My Orange sau la *100#, ramura Contul meu. Dacă nu ai deja un cont My Orange, creează-ți unul acum sau descarcă-ți aplicația My Orange din Google Play sau App Store.

| CosminDamian a răspuns:

Nu. Nu-ți pierzi numărul dar intră în perioadă de inactivitate adică n-o să mai poți face apeluri decât în momentul în care îți reîncarci suma minimă. Pot primi apeluri pot face absolut tot ce vrei de pe acea cartelă dar nu mai poți beneficia de unele servicii