| Generalgrevious a întrebat:

Am o problema cu telefonul meu Samsung S9+ de la un timp bateria telefonului se descarca foarte repede, cand ajunge pe la 20 si ceva la suta, intr-un minut raman fara baterie, in rest bateria se comporta normal. Numai cand ajunge pe la 20 incepe sa descarce foarte repede, oare din ce cauza se intampla asta? Vreau sa stiu.

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Uzura bateriei. E un telefon vechi, si e normal. O poti schimba.

| Crackman a răspuns:

Trece timpul iar un sistem de operare devine imbatranit.
Adica telefonul tau nu se mai modernizeaza in timp ce orice aplicatie cere mai mult la o perioada de timp.
Schimbi bateria dar telefonul este facut strict de consum cu x ore de functionare dupa care pica, aceeqsi chestie se face la masini anumite piese tin mai putin decat altele pentru asta strict

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns (pentru Generalgrevious):

Nu chiar depinde daca gasesti una cu aceeasi forma dar cel mai probabil nu

| RxTx a răspuns:

și-a trăit traiul și-a mâncat mălaiul
vezi ca are o optiune sa il setezi sa mearga pe consum redus
aproape devine alb-negru
iti mai lasa si tie cateva aplicati strict necesare
si atunci este psoibil sa poti folosi telefonul chiar si 5 zile cu bateria acesta proasta

Este posibil sa fii si virusat sa ai multe aplicatii care ruleaza in fundal fara acordul tau
sunt multe aplicatii care ruleaza fara acordul tau in beackground
trebuie sa alegi la fiecare serviciu in parte care nu iti trebuie la fiecare aplicatie sa nu mai ruleze in background
trebuie sa dezinstalezi absolut toate aplicatiile de care nu ai nevoie si pe care nu le folosesti
macar sa mergi la servicii daca nu se dezinstaleaza sa le blochezi
sa le dai oprire manuala
vezi sa nu dai oprire la telefon si whatsapp
in rest poti sa dai oprire fortata la toate aplicatiile

Daca iti merge bine cu aplicatiile oprite atunci rooteaza telefonul si dezinstaleaza tot felul de linkedin Facebook twitter si alte aplicatii din astea tâmpite pe care nu le folosesti niciodata dar cu care vine telefonul deja instat din fabrica fara acordul tau!

Daca cumva nu obtii rezultate multumitoare atunci mergi la un service gsm sa iți schimbe bateria

Sau daca te-ai zaibit atunci baga-l 16 secunde in cuptorul cu micounde

| cfrtobias a răspuns:

Incearca si asta de ajuta https://eu.community.samsung.com/......-p/4891998 cu *#0228#, poate ajuta cumva... eu am facut asa ca la mama cand incarca la 100% si scotea cablu era 98% sau mai putin acum ramane la 100%, poate ajuta la ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis și Wrench: uzura bateriei. Am observat asta la mai toate telefoanele care depășesc 3 sau 4 ani de folosire.

| balu533 a răspuns:

Da si sistemul imbatraneste si etc dar motivul principal este ca stai pe el l-a incarcat sau ai stat de mai multe ori acumulat de cand il ai, iti spun sigur lucrez in domeniu. Cand stai pe el l-a incarcat bateria se confrunta cu incarcarea si descarcarea, ea incercand sa tine telefonul in viata pentru sigur cand faceai asta mai avea putina baterie, bateria ta cel mai probabil este si umflata deja daca te duci la un GSM si da baiatul capacul jos. 2 variante:
- Mergi la GSM si il faci in maxim 300 de lei zic eu
- Sau 2, cumperi altul.

PS: cate vreme telefoanele au baterii de genul, momentan toate au, nu mai stai pe ele la incarcat, chiar si pe iphone 13, ah si verifica in setari battery life.