| Xenoverse1 a întrebat:

Am o problema cu wi-fi-ul din telefonul meu Samsung A5 2017, se dezactiveaza si dupa cateva secunde se activeaza inapoi mai ales cand vizionez clipuri pe Youtube sau cand ma joc.

Am mai avut un Samsung A3 2014 si tot asa facea si el.

Oare ati patit si voi chestia asta si cum ati rezolvat-o? Astept raspunsuri.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai intalnit asta la doua telefoane... problema nu ar putea sa fie la retea? De la router? Esti sigur ca nu se deconecteaza sau intervine ceva in functionalitatea lui?

| Xenoverse1 explică (pentru DoarBogdan):

Router-ul merge bine, de la telefon e problema.

| zilog a răspuns:

Intra pe interfața de administrare a router-ului
admin
vezi ca scrie pe spatele router-ului lucrurile astea pe o eticheta
pe ce ip trebuie sa intri si cu ce parola
si mergi la reteaua wireless
unde gasesti mai multe setari printre care
o setare in care scrie asa 20/40 tu trebuie sa alegi doar 20
mai ai o setare unde scrie B, G, N,
alege de acolo sa fie doar pe b și g
sau doar pe b
asta va face ca puterea semnalului sa fie mai penetranta prin pereți de beton șî coliziunile semnalului vor scădea
daca merge bine apoi incerca să pui si g
apoi ai viteza 300Mbps
150 Mbps

alegi si tu 150Mbps
apoi ai țara în care te afli!
IN ROMÂNIA ESTE ILEGAL SĂ ÎȚI OFERE ROUTER-UL MAXIMUM DE SEMNAL PE CARE EL ÎL POATE OFERI și din cauza acesta fabricanții au limitat db
semnalul maxim oferit pentru România la maximul legal

Așa că alege și tu că ești in United State usa

apoi vezi ca mai exista o chestie foarte foarte importanta

canalul de comunicare

trebuie sa instalezi pe tel mobil o aplicatie prin care vei vedea cat de ocupate sunt canalele
adica mai multi vecini poate ca au wireless-ul setat exact pe aceeasi frecventa pe care il ai si tu
dar alte frecvente pe care le stie atat telefonul tau mobil cat si router-ul poate sunt libere
acestea se numesc BENZI
acesta este gratis si este si extraordinar de bun
https://play.google.com/......ps/details

alegi si tu o banda care este libera de preferat 4 6 8
sa nu te duci mai sus de 10 daca telefonul este cam vechi

Acum dacă te duce capul la lucruri mai avansate poti vedea ce clasă de ip-uri oferă acel router și îți poți seta manual la placa ta de retea de la telefonul tau mobil la avansat sa ia un anumit ip sa nu se mai chinuie sa negocieze prin
MAC
UDP
DHCP
obținerea unui IP de clasă internă 192.168.0.104 de exemplu
îl poti alege tu cu mana ta pentru telefonul tau
mai poti adauga in router la dns-uri

mai sunt si multe alte lucruri dar ma tem ca nu o să le înțelegi
cum ar fi să îți setezi ip-ul de clasa interna manual la telefon
să îi explici telefonului tau care este gateway-ul pentru reteaua respectiva.1
să îi explici telefonului tau care este dns-ul 8.8.8.8
8.8.4.4

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Mai bine adaugi la DNS_uri in router 8.8.8.8 și 8.8.4.4 astea sunt de la google
pentru ca cel cu 80.97.84.22 este de la mine de acasa si poate nu iti merge tie

| marinaru777 a răspuns:

Daca faci update la programe si face la fel e din telefon problema

| krt0f1oR a răspuns:

Am avut si eu problema asta cu un Samsung a6+ 2018, am ajuns sa sparg telefonul de nervi. Dupa ce am trecut pe alt brand am mai avut rareori problema asta, dar nu mai este deranjant

| zilog a răspuns (pentru krt0f1oR):

Stiu ca router-ul merge bine si telefonul are problema
dar acum prosteam roture-ul sa iti dea mancare mestecata
in asa fel in cat sa ii placa telefonului
sa ii fie foarte usor sa folosesca acel semnal fara sa se chinuie

| krt0f1oR a răspuns (pentru zilog):

Contacteaza-i pe cei de la Samsung Romania service, ai numarul lor aici tel:0800872678