| Adry05 a întrebat:

Am o problema. De vreo 2 zile imi tot apar niste reclame pe telefon. Sunt reclame la firme gen Emag sau produse casnice. Efectiv tot ecranul e ocupata de acea reclama. Nu conteaza ca sunt sau nu pe o aplicatie, acele reclame apar si e extrem de enervant ca de exemplu daca filmez folosind camera telefonului apare acea reclama si imi opreste filmarea. Ce pot face? e vreun virus? Si daca da cum sa scap de el?

Răspuns Câştigător
| Eddz a răspuns:

Salut,
Din pacate da,e un virus,si poti incerca sa instalezi un antivirus( ex. avast/avg/bitdefender ),dupa care scanezi telefonul si il lasi sa isi faca treaba, iar daca asta nu ajuta, atunci va trebui sa ii dai un reset(revenire la setarile din fabrica), iar daca faci restore, recomand sa scoti cartela si cardul(daca ai asa ceva) deoarece in majoritatea cazurilor acest restore sterge tot(numere de telefon inclusiv).

| alikleo a răspuns (pentru Eddz):

Din păcate tu ești habarnist și dezinformezi aiurea...
NU este virus

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apesi prelung pe reclama si-ti apar setari. De colo le poti bloca.
Daca nu merge incearca asta: https://mariuscucu.ro/aplicatie-adblock-android-blocheaza-reclamele/

Bula
| Bula a răspuns:

E un "virus".
Scaneaza-ti telefonul cu un antivirus pentru a scapa (de exemplu "Eset Online").
Instaleaza-ti un antivirus pe telefon pentru a te proteja (poti folosi AVG Free).

| Adry05 explică (pentru Bula):

Mi-am luat Avast si Bitfender sugerate mai sus, am dat scanare si zice ca e totul in regula, ca nu s-a detectat nimic ciudat.

| Bula a răspuns (pentru Adry05):

Cine a sugerat Avast sau Bitdefender? Eu nu!
Daca vrei sa mananci, nu-i tot una sa mananci o friptura sau varza.

| Rommeo a răspuns:

Eventual sterge cache-ul si data la browser/browsere-le pe care le folosesti.

| venividivici2017 a răspuns:

Incearca sa iti instalezi un anti virus gratuit dupa Google Play.Da-i o scanare apoi daca esti atentionata ca ai virusi, foloseste intocmai indicatiile date de anti virus.In ultimul caz, iti poti face un back up la tot ce ai instalat iar apoi resetare generala!