| cosmin986522 a întrebat:

Am o problema si sper sa ma ajutati. Matusa mea are abonament la Orange si am primit factura acasa ca numai platise de mult si are de plata 1.700 RON. Ea a plecat de acasa la un baiat dar problema e ca nu stiu nici eu nici mama cum sa dam de ea. Cand vrem sa o sunam zici numar inexistent.Ea are adresa la mama acasa dar abonamentul e pe numele ei. Intrebarea mea e daca se poate intampla ceva grav tinanad cont ca ea numai sta la mine?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa va faceti griji, numai titularul abonamentului este obligat sa plateasca facturile, indiferent ca sta in locuinta proprie sau la altcineva. Eventual, pentru a nu mai primi facturi, puteti scrie la Orange ca abonatul a plecat de la adresa, nu stiti unde s-a mutat si sa restituiti facturile primite, dar nu este obligatoriu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu contează că mătuşa are adresa de domiciliu la voi acasă deoarece asta NU vă afectează în nici un fel.

Doar mătuşa ta are OBLIGAŢIA de a plăti abonamentul respectiv deoarece dânsa este titularul Contractului!

Deci, pe voi NU vă afectează în nici un fel.

Toate cele bune.

| Public22 a răspuns:

Stai linistit, nu-i nicio problema, poate sa-ti vina 100 de facturi acasa, n-ai stres, atata timp cat este pe numele ei, pe tine si pe mama ta nu va afecteaza cu nimic. e abonamentul ei sa-l plateasca ea de unde o fi. stai fara griji. sper ca te-am ajutat.

| RomaniaTutoriale a răspuns:

Contractele de telefonie mobila te obliga ca timp de 12 sau 24 de luni tu sa iti platesti abonamentul si ei sa iti ofere servicii. Daca dintr-un motiv sau altul nu iti achiti facturile, primul pas pe care operatorul il face este sa iti suspende contul si sa nu mai poti da telefoane.

Daca ajungi la 180 de zile de intarziere Cosmote, Orange si Vodafone iti dezactiveaza contul si nu vei mai putea fi apelat, in plus risti sa pierzi numarul de telefon. Dupa 30 de zile de neplata esti inscris in Preventel si automat vei putea incheia contracte cu alti operatori, ceva mai dificil (pot refuza complet sa iti ofere servicii sau sa iti ceara o garantie, numita tehnic "depozit").