| Andrei123Aa a întrebat:

Am observat ca dupa ceva timp orice camera de telefon incepe sa faca lag. Pana si Nova5t care cred ca e destul de nou as zice. Pot scapa de lagul asta. Si de ce se intampla asta.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde ce inseamna dupa ceva timp. Foarte posibil sa fie de vina bateria. Nu prea se discuta despre asta, dar faptul ca dupa ~2-3 ani la majoritatea telefoanelor Android incep sa crape aplicatii si sa nu mai se deschida camera/uneori sa se inchida telefonul cand vrei sa faci ceva cu camera e simptom ca bateria e aproape moarta, nu ca telefonul trebuie schimbat.winking

| NLS a răspuns:

Daca "dupa ceva timp"
inseamna mai mult de 2 ani,
da-i un Factory Reset.
(bineinteles, salvand toate pozele si datele importante de pe el pe un mediu de stocare extern, sau in PC).

Eu am Huawei P10 Plus, (luna asta peste cateva zile se implinesc 4 ani de cand a aparut in magazine si de cand l-am cumparat)
si merge ca in prima zi, cu exceptia faptului ca o data pe zi se opreste singur la interval random,
si bateria tine vizibil mai putin in ultimul an.

La inceputul anului trecut i-am dat "resetare din fabrica", problema cu opritul nu a disparut, e de la ultimul update asa, insa telefonul nu are lag deloc (camera foto nici atat), se misca impecabil.

| Georgequattro a răspuns:

Cam asta se intampla cu toate electronicele, dupa un anumit timp incep sa "oboseasca", nu ai ce face. Poate daca resetezi telefonul o sa se miste mai bine pentru ca nu ai asa multa memorie ocupata.