| anonim_4396 a întrebat:

Am primit mesaj de la un numar "TelekomFix". Nu stiu cum fac sa ii vad nuamrul, asa scrie la mesaj acolo ca nume/ numar. Si in mesaj zice ca a fost emisa facuta telekom in valoare de 60 lei si sa o platesc pana pe 17.12. 2018.

Mai jos e un link bit.ly ca sa vad factura. Probabil ca daca apas pe link e un virus sau ceva ca altfel nu vad de ce ar fi scurtat linkul/ ascuns.

Nu am niciun abonament la Telekom si nu am avut vreodata.
A mai primit cineva? Credeti ca e fake si doar vor sa ma pacaleasca?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este un scamer incepator, care se multumeste intai cu cate 60 lei big grin

| Alexuţ02 a răspuns:

Dacă spui că n-ai vreun abonament la ei înseamnă că au greşit numărul, dar mi-e greu să cred asta.

Acela poate să fie un virus, dar pare destul de real dacă nu ţi-a afişat nici un număr sus, nu are cum să fie fake.

Eşti sigur că soţia ta, mama ta, tatăl tău sau cineva apropiat nu a făcut abonamentul pe numele tău? Dar e bizar pentru că ar ţine ei numărul în cazul ăsta.

Cred că e o greşeală

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa deschizi link-ul prin TOR. TOR e cel mai sigur browser. De pe TOR accesezi si darkweb-ul.