| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Am primit un apel de la un număr de telefon care începe cu "037". Nu am răspuns.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu raspunde!
Nu suna inapoi!
Blocheaza acel numar care-i din Lituania!

http://www.coduriprefixe.ro/Prefix-telefonic-international.aspx

| lorena66 a răspuns (pentru Violleta2022):

M-a sunat si pe mine acum ceva timp. De ce sa nu raspund?

| Violleta2022 a răspuns (pentru lorena66):

Pentru ca va fi ca o cofirmare pentru ei, ca esti dispusa sa comunici cu ei si iti vor marca telefonul, ca esti dispusa sa comuncii cu ei., caz in care vei primii tot mai multe telefoane de la ei cu diverse rugaminti, sa-i ajuti evident la treburi ilegale.
Esti sfatuit sa NU raspuzni la astfel de apeluri, tocmai pentru a evita un contact cu ei, chiar trebuei sa le blockezi numarul, ca sa vada ca nu esti disponibila.

| darrio2007 a răspuns:

Este doar un sondaj despre serviciile oferite de furnizorii de telefonie mobila.

| sierra1 a răspuns:

Good boy.
Si dacă răspundeai nu se întâmpla nimic.

| Lioana a răspuns:

Daca avea doar 10 cifre era un apel din tara cu vreun sondaj de opinie sau reclame. Daca avea mai multe cifre era apel din strainatate. Daca nu scrii numarul in intregime nu avem de unde sa stim mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un număr de Vodafone fix.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Nu raspundeti la numere de tel. care nu le aveti in agenda telefonului - acestia nu sunt altceva decat niste escroci care incearca tot felul de metode de a face bani pe slabiciunea unora - va puteti trezi cu factura de telefon incarcata si cu disparitia de credit din contul PREPAY daca nu aveti numarul la abonament si folositi doar PREPAY. Prietenii daca isi schimba numarul dau SMS inainte si se anunta cine sunt. Deci, orice astfel de numar recomandarea este sa nu raspundeti - al lasati sa sune pana se linisteste - apoi ai copiati numarul si al cautati in net cu Google si o sa vedeti si alte detalii - apoi in telefon nu stergeti numarul din CALL - va duceti pe numar si al puneti in blocaj full si apel si mesaje si astfel ati scapat de astfel de jegosi care suna de aiurea fara sa te cunoasca. 0374496100 si orice alte variatii-combinatii sunt SCAM!

| AndrewR a răspuns:

Important este sa nu suni inapoi ca sa nu fi bun de plata!