| anonim_4396 a întrebat:

Am primit un telefon folosit deja de respectiva persoana, un Samsung galaxy j3 si nu il pot folosi ca nu pot trece de treaba cu google account, nu ma lasa, nu-mi accepta nimic. Cum pot trece de asta sau sa-l fac sa mearga? Dar fara instalari de programe sau chestii hack... trebuie sa existe o varianta oficiala.
Aveti poza aici cu ce imi scrie pe ecran:
https://forum.xda-developers.com/......t-t3587945

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Daca nu te intereseaza nimic de pe el, ai incercat sa il resetezi hard?

urmatoarea chestie e ca ai putea sa instalezi ce e in video ala, iar dupa ce recuperezi accesul sa il resetezi hard si sa dispara tot ce s-a instalat si sa nu mai ramana nimic

solutia urmatoare e sa il resoftezi si cel mai bine e cu programul lui, dar nu stiu daca merge, Samsung s-a cotoit foarte aiurea la treaba asta, si ar fi sa il resetezi, apoi sa il bagi in download mode, si apoi sa il bagi in Smart Switch si acolo ar trebui sa ti-l resofteze
eu am frecat un Galaxy S4 la treaba asta, si era FOARTE aiurea, cu Android 4.4 nu vedea nici un update, in download mode nu ii facea nimic, Android 5.0.1 pus cu odin de pe sammobile vedea update si resofta 5.0.1... insa fiind un telefon asa de vechi, s-ar putea de aia sa aiba Samsung probleme cu el

ultima solutie e resoftare cu odin
firmware il iei de pe
https://www.sammobile.com/
trebuie sa iei EXACT modelul de telefon pe care il ai (trebuie sa gasesti undeva scris, nu stiu unde, in general asta scrie in settings/about
si sa citesti de 5 ori inainte de a ii da drumul la odin
pentru ca e lucru manual, neoficial, si poti sa faci brick la telefon (sa nu mai plece deloc)

evident ca pana la urma poti sa te duci la un service, te costa, dar rezolvi problema la sigur si fara riscuri

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca tot te-a dus capul sa gasesti forumul ala, cit era sa citesti si sa gasesti rezolvarea? https://www.youtube.com/watch?v=hDtYjtnysT0

| MuCelMic a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca citeai cu atentie ce am spus si daca deschideai linkul la care te referi, INTELEGEAI! POATE... poate ca nu... happy

| MuCelMic a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu pe care nu-l duce capul...

| biancaebar a răspuns:

Ai incercat sa il resetezi?

| MuCelMic a răspuns (pentru biancaebar):

Da, primul lucru i-am bagat setarile din fabrica

| MuCelMic a răspuns (pentru Bizon95):

Mda... pai variantel; e pe care mi le-ai dat, mai ales penultima, sunt prea dificile pentru mine, cred ca merg pe varianta cu service-ul, deci in service sigur se poate rezolva? si ai idee cam cat costa, asa aproximativ?

| Bizon95 a răspuns (pentru MuCelMic):

Nu am idee, depinde de service, cat de in centru este, cati clienti are, etc.
nu ar trebui sa coste mai mult de 50lei
dar CHIAR nu am idee

| PainTech a răspuns:

Probabil a fost resetat din fabrică și pentru motive de securitate cere contul de google cu care ai fost autentificat pe telefon (ceea ce e foarte bine, complică puțin viața hoților, cel puțin celor amatori).

Varianta oficială nu ai din motive de securitate.

| biancaebar a răspuns (pentru MuCelMic):

Atunci nu am nici o idee :/ sper sa ai noroc sa rezolvi problema