| NinaLove a întrebat:

Am problema.Ieri mi-a mers cablul de date cand l-am bagat in laptop, dar azi nu ma imi apare sa ma conectez, dar mi se incarca telefonul.Am Samsung Galaxy Ace.Am nevoie urgeta de ajutor!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil să ai Samsung Kies instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Oricum, din moment ce se încarcă, atunci el este conectat şi detectat de laptop - eventual îi dai un "refresh" sau îl cauţi în "My computer".

Dacă nu rezolvi aşa, şi nici cu soluţia dată de @Lorand_Catalin_1993, atunci încearcă să schimbi portul usb ( introduci cablul în alt usb ), eventual să verifici dacă sunt deschise/active sloturile usb, sau să schimbi cablul usb, ori să încerci conectarea pe alt laptop/Pc...

Toate cele bune.

| PetraCatalin a răspuns:

Nu sunt chiar sigur daca nu vad telefonul in fata dar iti pot spune ca :
Poate fi de la setari, cineva a intrat la setari telefon si la optiunea USB a dezactivato.Mai mult nu-ti pot spune daca nu vad telefonul respectiv!