| Rotari_Sorinel_1995 a întrebat:

Am scapat un iphone 4s in apa l am scos in mai putin de 5 secunde...l am bagat apoi intr o punga cu orez timp de o zi.a doua zi am incercat sa l pornesc, imi apare marul apoi se inchide si din nou apare marul asta doar daca este pus la incarcat sau conectat la calculator, apoi am incercat combinatia de taste home+power si am reusit sa l conectez la itunes unde imi spune ca trebuie resetat....am incercat sa l resetez dar la sfirsit imi da o eroare(eroare necunoscuta 21) ma puteti ajuta, va rog!

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În "faza" asta NU prea mai ai ce să-i faci DECÂT să-l duci la Service.

Toate cele bune.

| Seby90 a răspuns:

Desfa-l, lasa-l liber o perioada, daca ti-e frica du-l la service. Apa propriu zis nu este conductoare de curent, impuritatile din ea sunt in schimb. Se poate ca intre 2 contacti care nu ar trebui sa fie in contact direct sa se fi depus apa cu impuritati, apa s-a evaporat impuritatile au ramas. Dupa ce il desfaci, sterge-l cu o carpa pe cat de uscata pe atat de antistatica (sa nu te trezesti cu ceva ESD). Ar fi bune acele lavete anti praf din microfibra, sau daca ti s-a oferit la telefon carpa aceea cu care le stergi, sau chiar piele de caprioara de la ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In punga cu orez?! Asa credeai tu ca se usuca? Rau ai facut, a stat umed. Daca nu l-ai sters, probabil niste contacte fac un scurt. Mergi la service.

| SolitarHacker a răspuns:

Iti spun eu ce sa faci... si iti va functiona 90% tongue desfal bucati si lasa-l asa 3-4 zile intr un loc uscatwinking si isi va revenii asta daca nu i-a fost afectat ceva la placa big grin

| Skynettt a răspuns:

Posibil sa fi facut vreun scurt si sa se fi ars ceva dul la un servicewinking

| Rotari_Sorinel_1995 explică (pentru Skynettt):

Se mai poate face ceva totusi?

| MobitelServiceGSM a răspuns:

Este testata chestia cu orezul, dar este o solutie temporala, pana ajungi in service. Telefonul trebuie desfacut, placa de baza trebuie curatata intr-o baie cu ultrasunete si alcool, altfel in timp s-ar putea sa ai probleme. Recomand linkul http://www.servicegsm.info/service-reparatii-iphone/

| Cineva2424 a răspuns:

Du-l la reparat.e pacat sa se strice un iphone si in plus data viitoare nu il mai baga in orez.....stergel cu un prosop

| dask a răspuns:

Resofteazalbig grin funda?

| claudiaB98 a răspuns:

Du-te cu el la firma de unde l-ai cumparat happy